Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Myslíte si, že virová hepatitida je jen nemocí jater a zbytek těla neovlivňuje? Situace není zdaleka tak jednoduchá.
Myslíte si, že virová hepatitida je jen nemocí jater a zbytek těla neovlivňuje? Situace není zdaleka tak jednoduchá. Infekční hepatitida, ať už akutní, nebo chronická, totiž v pozdních stadiích ovlivňuje nejen to, jak se člověk cítí tělesně, ale i jeho duševní stav.
Lidská psychika je se stavem organismu velmi těsně spjata. Procesy, které v našem organismu probíhají, se odrážejí i v tom, jak myslíme. Nemělo by nás tedy proto překvapit, že když játra, která očisťují krev od zplodin metabolismu, nefungují, dochází k tomu, že se zplodiny dostávají do krve a ovlivňují i jiné orgány.
Lidé s virovou hepatitidou také trpí větší únavností, jsou často malátní a mají problém se soustředit. Podobné potíže často doprovázejí i jiné akutní virové infekce, například chřipku nebo infekční mononukleózu. V chronickém stadiu virové hepatitidy může vznikat takzvaná hepatoencefalopatie. Zplodiny vzniklé při rozkladu bílkovin se krví dostávají i do mozku a ovlivňují psychiku nemocného člověka.
V extrémních případech se u lidí s virovou hepatitidou mohou vyskytnout halucinace a bludy, tito lidé slyší a vidí něco, co se ve skutečnosti neděje. Často si také vytvoří mylné domněnky, které neodpovídají skutečnosti. Může se objevit například podezíravost, paranoidní myšlenky, pocit, že se okolí vůči jedinci spiklo a chce mu ublížit.
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.