Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Možnosti léčby žloutenky typu C se během posledních dvou desetiletí výrazně změnily. Z velkého strašáka se pomalu stává onemocnění, se kterým jsou dnešní léky schopné se vypořádat. Cílem léčby virové hepatitidy je zastavit další poškozování jaterních buněk a v ideálním případě virus úplně odstranit z lidského těla.
Přímo působící antivirotika
Od roku 2011 je možnost využití nových antivirotik, jimž se říká přímo působící (DAAs – direct acting antivirals). Jedná se o látky, které přímo zasahují do rozmnožovacích mechanismů viru hepatitidy C. První vytvořená DAA se podávají v trojkombinaci s interferonem a ribavirinem, což zvyšuje účinnost léčby až k 80 % (neplatí v případě pacientů, kteří již mají cirhózu).
DAA přicházející ve druhé řadě jsou zářící budoucností léčby hepatitidy C a zcela jistě budou měnit dosavadní způsoby. Jedná se o látky, které se pravděpodobně budou využívat ve vzájemných kombinacích dle citlivosti viru, a to bez interferonu – což také znamená bez přítomnosti závažných vedlejších účinků, kvůli nimž pacienti často musí léčbu přerušit. Účinnost trojkombinace nových DAA ve studiích dosahovala 95 %. Jejich použití je možné prakticky u všech genotypů viru hepatitidy C. Navíc jsou tyto léky podávány v tabletách. Hlavním problémem je cenová „nedostupnost“, což by se snad v budoucnu mohlo změnit.
V současné době je však standardem v léčbě využití trojkombinační terapie, která obsahuje interferon, ribavirin a některý lék ze skupiny přímo působících antivirotik. Tato kombinace totiž v současnosti vykazuje nejlepší léčebné výsledky navzdory riziku nežádoucích účinků.
Některé látky ze skupiny DAAs:
Ještě donedávna nebyla v léčbě hepatitidy C jiná možnost než terapie pomocí dvou léků:
Tyto dva léky se běžně užívaly v kombinaci, což zvyšovalo jejich účinnost, ale bohužel také toxicitu. Dvojkombinační léčba s interferonem znamenala poměrně mnoho nežádoucích účinků s účinností léčby kolem 60 %.
Vedle standardních postupů existují i prostředky rostlinné léčby. Jejich užívání je však vždy třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem. Bylinné přípravky nenahrazují řádnou léčbu. Je to pouze doplněk terapie. Užívají se výrobky obsahující výtažky z následujících rostlin:
Účinnost vitaminů nebyla jednoznačně prokázána. Některé z nich lze užívat jako podpůrné prostředky. Při příjmu vyvážené stravy však není jejich dodatečné zařazení nutné. V případě potřeby se doporučuje vitamin E a C, případně některý z multivitaminových přípravků. Zařazení vitaminových přípravků do léčby je třeba konzultovat s lékařem.
Nadbytek vitaminu A může být pro játra toxický. Nadbytek některých dalších vitaminů může játra nepřiměřeně zatížit. Z toho důvodu by nemocní neměli užívat multivitaminové přípravky s vysokým obsahem vitaminů A a D.
Doplňky stravy založené na bylinné léčbě mohou zničit játra! Zejména nebezpečné jsou přípravky obsahující starček (Senecio), rod Crotalaria, otočník (Heliotropium), ožanku, kostival, jmelí, šišák, listy protěže a mátu.
Před užíváním vitaminů a doplňků stravy se vždy poraďte o jejich vhodnosti se svým lékařem.
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.