Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Dostala se vám na ruce krev jiného člověka? Poranili jste se o injekční jehlu? To není dobrá zpráva. Nic však není ztraceno, jen musíte začít jednat ihned.
Pokud jste se dostali do přímého kontaktu s tělními tekutinami jiné osoby, udělejte co nejrychleji následující:
Jestliže si myslíte, že jste se mohli nakazit infekcí, vyhledejte okamžitě pomoc – svého praktického lékaře, pohotovost nebo závodního doktora. Při poranění o injekční jehlu postupujte stejně, k lékaři však jděte vždy a ihned.
Odborník se bude snažit zvážit případné nebezpečí a rozhodnout, jestli potřebujete léčbu. Bude se vás především ptát, kde a jak k události došlo. Jistě by bylo vhodné vyšetřit i majitele inkriminované tekutiny, pokud je to možné. Je třeba zjistit, jestli netrpí například hepatitidou B či C nebo zda není nositelem viru HIV. Pravděpodobně bude vám i druhé osobě odebrána krev ke zjištění přítomnosti infekce. Lékař může nařídit sledování, aby ověřil, že se u vás nerozvine nějaké krví přenosné onemocnění.
Pokud lékař nabude přesvědčení, že riziko je nízké, není nutná žádná terapie. V opačném případě vám může naordinovat například:
Objeví-li se možnost přenosu viru HIV, můžete být posláni na spádové infektologické pracoviště k léčbě, které se říká postexpoziční profylaxe. Tato terapie umí v prvních 72 hodinách zastavit množení viru. Obvykle má podobu čtyřtýdenního podávání antivirových léčiv vhodných pro léčbu HIV.
Riziko kontaminace po infikaci nakaženou krví bylo u následujících chorob odhadnuto takto:
Pokud se vám taková událost stala v práci, neprodleně to nahlaste svému nadřízenému. Udělejte to i tehdy, když k tomu došlo jinde, může to mít své odůvodnění – třeba budete potřebovat pracovní neschopnost z důvodu léčby.
(pez)
Zdroje:
http://www.nhs.uk
https://osha.europa.eu
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.