Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Na ukládání tuku v játrech se podílí jaterní enzym. Lékaři nyní zjistili, že je též nepostradatelný pro nakažlivost viru hepatitidy C (HCV). Tento objev by mohl nabídnout nové léčebné strategie.
Žloutenkou typu C je celosvětově nakaženo přes 160 milionů lidí, vakcínu se stále nedaří vyrobit a léčba je poměrně málo efektivní a pro nemocné z chudých zemí nedostupná. „Náš výzkum možná odhalil Achillovu patu HCV,“ řekla dr. Ott, jedna z vedoucích vědeckého týmu. Proč je tento klíčový enzym DGAT1 tak důležitý?
Když virus infikuje buňku, rozloží se a nechá svojí ribonukleovou kyselinu (RNA) hostitelské buňce, která podle ní vyrobí jeden velký protein. Ten je potom rozštěpen na další proteiny. Zároveň je rozmnožena RNA. Virus se takto rozmnoží, z jeho proteinů se složí kompletní virus a po opuštění hostitelské buňky napadá další buňky. Na tomto životním cyklu viru se zásadním způsobem podílejí tukové kapénky, které vznikají právě pomocí enzymu DGAT1.
Během výzkumu bylo zjištěno, že infekčnost viru a jeho schopnost množení jsou velmi sníženy u jaterních buněk s nízkou aktivitou DGAT1. Je zajímavé, že virus potřebuje právě tento konkrétní enzym, při jeho blokádě se sice dále tvoří tukové kapénky jinými enzymy DGAT, ty však virus nedokáže použít. Otázkou dále bylo, k čemu konkrétně DGAT1 viru slouží. Vědci zjistili, že enzym je potřeba pro jeden z proteinů obalu viru. Bez něj se z RNA a dalších proteinů nemůže sestavit nový funkční virus.
V současnosti se léky blokující DGAT1 zkoušejí v léčbě chorob z obezity, v nejbližší době se očekává, že budou zkoušeny i u žloutenky typu C. Možná se tak za několik let dočkáme nové léčby.
(uli)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.