Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Virová hepatitida C je onemocnění, které bylo identifikováno a pojmenováno poměrně nedávno – v osmdesátých letech minulého století. Vzhledem k tomu, že se přenáší krví, k jeho rozšíření došlo teprve s prováděním transfuzí.
Virová hepatitida C je onemocnění, které bylo identifikováno a pojmenováno poměrně nedávno – v osmdesátých letech minulého století. Vzhledem k tomu, že se přenáší krví, k jeho rozšíření došlo teprve s prováděním transfuzí. V současnosti se šíří hlavně mezi narkomany, kteří používají společné jehly k aplikaci drog. Nakazit se lze ovšem také v tetovacím salonu nebo při piercingu.
Hepatitida C je virový zánět jater a je záludná tím, že nakažený člověk zpočátku nemá žádné potíže – nic ho tedy nevede k tomu, aby se dal vyšetřit u lékaře. Onemocnění probíhá pomalu a dlouho, někdy se projeví až nevratnými změnami na játrech. Stejně pomalá a svízelná je i jeho léčba.
Pokud zjistíte, že váš partner nebo někdo z rodiny má hepatitidu C, je třeba ho motivovat k tomu, aby se začal léčit. Nestačí ovšem, když bude brát svědomitě léky, je třeba radikálně změnit životní styl. Pokud chcete nemocného podpořit ve zdolávání jeho choroby, nabízí se vám možnost společně s ním změnit způsob životosprávy. Má-li být léčba účinná, je třeba dodržovat určitá pravidla a opatření, kde můžete do značné míry přispět svou spoluúčastí.
První krok je jistě ten nejtěžší: Je-li nemocný uživatelem drog, je především žádoucí, aby se zbavil této závislosti. Je-li alkoholik, musí se zbavit závislosti na alkoholu. To je nejdůležitější předpoklad úspěšného zvládnutí léčby hepatitidy C. Je to pro každého velmi závažný krok a rozhodnutí by mělo vždy vycházet od něj samého.
Druhým opatřením nutným k postupnému zvládání hepatitidy C je úprava stravy. Dieta není tak přísná jako při akutní žloutence, kdy v počáteční fázi jsou povoleny prakticky jen suchary a čaj. Je ale vhodné omezit příjem tuků, a zejména se vyhýbat tukům přepáleným – tedy místo vídeňského řízku s bramborovým salátem udělat dušený přírodní plátek s rýží, místo smaženého sýra špagety se strouhaným sýrem, místo křupavých hranolků bramborovou kaši. Tučné pikantní sýry nahradí žervé a tvaroh, kořeněné salámy zase drůbeží šunka. Je vhodné dodržovat pravidelný režim jídla, dbejte na dostatečné množství tekutin – ale pozor, alkoholické nápoje a silnou kávu je třeba vynechat! Nejvhodnější je čistá voda nebo bylinkový čaj. Některé byliny dokonce působí podpůrně při léčbě hepatitidy C, o jejich užívání je ale třeba poradit se předem s ošetřujícím lékařem.
Třetí neopominutelnou stránkou věci je péče o fyzickou stránku pacienta. Je třeba dopřát tělu dostatek pohybu, ale také odpočinku. Univerzální tip na pohyb je chůze – nemusí to být dlouhé túry, ale alespoň o víkendu je vhodné udělat si delší procházku. Pokud bydlíte ve městě, je samozřejmě lepší vyjet alespoň na konečnou tramvaje nebo autobusu a projít se jinudy než ulicemi plnými smogu. Ve všední den stačí projít se na chvíli aspoň v nejbližším parku.
Čtvrté pravidlo, které je třeba velice důsledně dodržovat, se týká ochrany členů domácnosti. Není vhodné sdílet s nemocným jediný zubní kartáček, holicí strojek, nůžky na nehty a podobné předměty, na nichž by mohlo ulpět byť mikroskopické množství krve. Pozornost je třeba věnovat hlavně tomu, aby ostatní nepřišli do styku s nezaschlou krví postiženého, zejména když se poraní nebo když se mu krev spustí z nosu. I drobné oděrky bychom měli nemocnému přelepit náplastí. Pokud má hepatitidu C váš sexuální partner, vaší pomůckou by se měl stát kondom – choroba sice není sexuálně přenosná, ale drobné krvácející ranky můžeme mít všude...
Není však třeba nemocnému oddělovat zvláštní talíř, hrnek, příbor – po umytí mohou ostatní členové domácnosti používat stejné nádobí jako on. Podobné je to i s ložním prádlem – prát je možno v jedné pračce a povlečení lze používat společné.
Pátá zásada není až pátá proto, že by snad byla nejméně důležitá. Všechna opatření se vzájemně doplňují a nelze vynechat žádné, pokud má být léčba účinná. Za páté by měl nemocný chodit na kontroly podle pokynů lékaře a dodržovat jeho doporučení. Někdy se může zdát, že léčba hepatitidy trvá moc dlouho a pokrok není patrný. Pokud někdo známý nabízí zaručeně účinný lék, bylinku, vitamin nebo radí nějaký „zázračný“ způsob léčby, vždy je třeba se také s ošetřujícím lékařem poradit o účinnosti – nebo spíš neškodnosti – takových rad.
Život s hepatitidou C přináší často dlouhodobá omezení, ale pokud se důsledně dodržují alespoň základní pravidla nutná k jejímu úspěšnému zvládání, není to nemoc nevyléčitelná. Naopak jejich porušování vede ke změnám na játrech, které už nelze vrátit, a může mít tedy neblahé doživotní následky.
(ame)
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.