Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Nejčastějšími virovými nemocemi jsou chřipka a virová hepatitida. Hepatitida je odborný název pro zánět jater, který se projevuje různě, nejčastěji žloutenkou. Schopnost viru měnit se má zásadní vliv na výskyt nemoci mezi lidmi.
Viry patří mezi nejjednodušší organismy vůbec. Virus je jen dědičná informace (DNA nebo RNA) obalená pouzdrem z bílkovin. Ke svému pomnožení potřebují viry buňky napadeného hostitele, např. člověka. Oproti bakteriím jsou daleko menší a vidět je můžeme jen v elektronovém mikroskopu. I přes svoji jednoduchost a miniaturní rozměry dokážou v organismu člověka způsobit velkou neplechu.
Viry se liší svou dědičnou informací (DNA nebo RNA) a svým obalem z bílkovin. Některé viry mají více druhů obalů, anebo mají dokonce schopnost svůj obal pomocí bílkovin měnit.
Virus chřipky patří mezi RNA virus a má obal tvořený ze dvou hlavních bílkovin – hemaglutininu (H) a neuraminidázy (N). Každá z těchto dvou bílkovin má několik typů, které se označují pomocí čísel. Nejznámější viry chřipky mají obaly typu H1N1 (mexická, "prasečí" chřipka) a H5N1 (SARS neboli "ptačí" chřipka). Ostatní typy viru způsobují více nebo méně závažné sezónní chřipky. Očkování proti chřipce zahrnuje ty nejběžnější typy, které se u nás vyskytují, ale zdaleka ne všechny. To ani nejde, protože jich je nesmírně mnoho.
Virus chřipky navíc neustále mění i svou dědičnou informaci (RNA). Malé změně se říká drift (posun) a způsobuje sezónní epidemie chřipky. Velká změna RNA se nazývá shift (zlom), ta postihuje i obal, přičemž vzniká zcela nový typ chřipky (nová číslice u bílkoviny H nebo N), např. známý typ H1N1.
Virus hepatitidy má také několik typů. Označují se písmeny. Nejznámější jsou hepatitidy typu A, B a C. Jednotlivé typy se liší způsobem přenosu a průběhem nemoci. "Áčko" a "béčko" svoji stavbu a obal nemění, a proto je možné nechat se proti nim očkovat. "Céčko" má z těchto virů nejsložitější stavbu a obal. Proto se proti tomuto typu očkovat nedá. Hepatitida C tak po počátečním zánětu jater přejde do chronického onemocnění a končí cirhózou jater. Naštěstí se tento typ moc nemění, takže se snad v budoucnu najde očkování i proti němu.
Pokud se naše tělo setká s infekcí, po jejím překonání si ji zapamatuje pomocí svého imunitního systému. Při dalším napadení se pak s touto infekcí rychleji a lépe vypořádá. Protože má ale virus chřipky pokaždé jinou stavbu a virus hepatitidy C zase složitou stavbu, je obtížné s každým z nich bojovat. Když zaútočí, náš imunitní systém si nový typ nepamatuje a očkování je neúčinné (chřipka) nebo se zatím nedá vyrobit (hepatitida C).
(ercp)
Zdroje:
jvi.asm.org
www.cdc.gov
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.