Máte virovou hepatitidu C? Zaměřte se na svůj životní styl!

Oznámí-li lékař pacientovi, že trpí nějakou pro něho dosud neznámou chorobou, má to na každého jiný dopad – podle jeho založení. V krajních případech se člověk buď zhroutí, zachvátí ho hrůza a panika, nebo naopak nad tímto zjištěním mávne rukou – nějak bylo, nějak bude.

 Máte virovou hepatitidu C? Zaměřte se na svůj životní styl!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Oznámí-li lékař pacientovi, že trpí nějakou pro něho dosud neznámou chorobou, má to na každého jiný dopad – podle jeho založení. V krajních případech se člověk buď zhroutí, zachvátí ho hrůza a panika, nebo naopak nad tímto zjištěním mávne rukou – nějak bylo, nějak bude. Zvlášť když neměl dosud žádné potíže a lékař mu sdělil, že již delší dobu trpí virovou hepatitidou. Podle pravidla zlaté střední cesty bychom se ale měli řídit i v této situaci: nepanikařit, ale vyhledat o této nemoci informace, které mohou dopomoci k jejímu vyléčení.

O virové hepatitidě C se lze snadno dopátrat, že se přenáší krví, většinou se zpočátku neobjeví žádné příznaky jako u jiných hepatitid, a onemocnění tak probíhá skrytě. Obvykle přechází do chronické formy, a proto i jeho léčba je „chronická“ – tedy dlouhodobá. A její úspěšnost závisí na tom, jak se k této situaci postaví sám pacient.

Proč se ale léčit, pokud nemoc nepůsobí žádné obtíže? To je sice pravda, a dá se prožít možná několik dalších let relativně „ve zdraví“. Jenomže virus se pak nerušeně ubytovává v dalších jaterních buňkách. Ty po jeho návštěvě ovšem vypadají jako vybydlený dům – virus všechno jejich vnitřní vybavení spotřebuje ke svému množení, a bez toho buňky ztratí schopnost účastnit se pochodů látkové výměny. Dochází k nevratným změnám jater, která jsou pro lidské tělo velmi důležitá a bez jejichž náležité funkce nelze žít. Jako následek hepatitidy C hrozí dokonce i rakovina jater. Asi nikdo si nechce dobrovolně připravovat takový konec. Proto je léčba nezbytná, i když vám zatím „nic není“.

V první řadě je třeba myslet na to, že virová hepatitida C se přenáší krví. Pro vás to znamená chránit jednak sebe a jednak lidi ve svém okolí. Sebe můžete chránit jedině tak, že pokud si dosud aplikujete injekčně drogy, musíte se zbavit závislosti na nich. Užívání drog představuje v současné době vůbec největší riziko nákazy virovou hepatitidou C.

Myslete ale i na lidi kolem sebe. Chraňte je tím, že při každém krvácení zajistíte, aby nikdo nepřišel do bezprostředního styku s vaší krví. Při krvácení z nosu užívejte jen papírové kapesníky a ihned je zničte, při krvácení z rány zakryjte poraněné místo obvazem nebo náplastí, a to i v případě, že vaše poranění lze nazývat spíš oděrkou než ránou. Svému partnerovi řekněte o své nemoci a přimějte ho k vyšetření na virovou hepatitidu C. Při ošetření u lékařů, kteří nevědí o vaši nemoci (zejména u zubaře), je o „céčku“ informujte.

Pokud jste si uvědomili zákeřnost hepatitidy C a chráníte sebe i lidi, s nimiž přicházíte do styku, před nákazou, čeká vás ještě několik opatření nutných k účinné léčbě. Alkohol je rovněž droga, sice ne injekčně užívaná, ale značně zatěžující játra. Pokud je tedy chcete léčit, musíte si alkohol odříci. Silná káva také při uzdravování jater nepomáhá. I jídlo je třeba přizpůsobit nemoci, spíš ve způsobu přípravy než v omezení potravin. Tučná smažená jídla lze upravit tak, že se tuk odstraní a maso se připravuje vařením nebo dušením. Místo smažené cibulky je lépe použít k omaštění čerstvé máslo a podobně. Dieta při hepatitidě C není sice přísná, ale dietní chyby léčbu zpomalují, a oddalují tak vyléčení.

Je také třeba zapátrat v dosavadní životosprávě. Kouříte? Chodíte pozdě spát? Máte málo pohybu? Na tyto otázky si musí zodpovědět každý sám a běh svých dnů uspořádat tak, aby se udržovala rovnováha mezi prací, odpočinkem a pohybem, mezi pobytem v uzavřené a zakouřené místnosti a pobytem na čerstvém vzduchu.

Nepodceňujte kontroly u lékaře. Lékař vám kromě léků poskytne také účinné rady při realizaci potřebných opatření, může vám případně poradit, jak denní režim přizpůsobit vašim individuálním potřebám, a také rozhodne, zda je pro vás vhodný právě ten a ten bylinkový čaj, který tak báječně pomohl paní z protějšího domu, nebo tablety, které zcela vyléčily toho pána z hypermarketu.

Změně životního stylu se lze přizpůsobit. Změně jater nikoli – to ale jistě nebude váš případ...

(ame)

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Onemocnění jater u dětí aneb Signály pro vnímavé rodiče

Onemocnění jater u dětí aneb Signály pro vnímavé rodiče

Mám žloutenku typu C a jsem těhotná. Co s tím?

Mám žloutenku typu C a jsem těhotná. Co s tím?

Žloutenka typu C u těhotné nemusí nutně ohrožovat dítě. Opatrnost se ale vyplatí

Žloutenka typu C u těhotné nemusí nutně ohrožovat dítě. Opatrnost se ale vyplatí

Dítěti po žloutence dopřejte hlavně klid

Dítěti po žloutence dopřejte hlavně klid

Program Výměna jehel snižuje výskyt žloutenky u narkomanů

Program Výměna jehel snižuje výskyt žloutenky u narkomanů

Přenáší se žloutenka tetováním?

Přenáší se žloutenka tetováním?
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?