Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Tichá epidemie – i tak se někdy nazývá žloutenka typu C. Přestože patří mezi nejčastější virové infekce přenosné krví, mnoho nakažených vůbec neví, že tímto onemocněním trpí.
Tichá epidemie – i tak se někdy nazývá žloutenka typu C. Přestože patří mezi nejčastější virové infekce přenosné krví, mnoho nakažených vůbec neví, že tímto onemocněním trpí. Pokud se infekce začne léčit včas, šance na úspěšné zvládnutí jsou vysoké.
Značné rozšíření hepatitidy C na přelomu tisíciletí nepředstavovalo samozřejmě nic pozitivního. Na druhou stranu však vyvolalo snahu najít další a ještě účinnější řešení tohoto infekčního onemocnění. A tak se vědci pustili do odhalování přesné struktury viru, který onemocnění vyvolává, a do studia mechanismů odpovědných za množení a šíření viru v krvi nemocného člověka. Výsledkem těchto studií byly léky označované jako inhibitory proteáz, které americké úřady schválily v roce 2011. Pro české pacienty se staly dostupnými přibližně o rok později.
Nové léky se začaly používat v kombinaci se starším interferonem a ribavirinem a s pomocí této trojité terapie se daří úspěšně vyléčit přibližně tři čtvrtiny pacientů s hepatitidou C. A zdá se, že řada úspěchů v léčbě této záludné infekce zatím nekončí: podle odborníků je pravděpodobné, že v následujících deseti letech se úspěšnost terapie zvedne na 90 %. Největší výzvou tak v budoucnu patrně bude hlavně diagnostika co největšího počtu nositelů tiché epidemie, kteří o svém onemocnění v mnoha případech ani nevědí.
(vek)
Zdroj: news.yahoo.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.