Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Vědci z Kalifornské univerzity vyvinuli první tkáňovou kulturu normální lidské jaterní buňky, na které mohou modelovat nákazu virem hepatitidy typu C.
Vědci z Kalifornské univerzity vyvinuli první tkáňovou kulturu normální lidské jaterní buňky, na které mohou modelovat nákazu virem hepatitidy typu C. To poskytne reálné podmínky ke zhodnocení možných léčebných metod.
Tato nová buněčná linie umožní farmaceutickým firmám efektivně testovat nové léky či vakcíny proti infekci virové hepatitidy C (VHC), která se týká přibližně 170 milionů lidí na celém světě. V současné době neexistuje žádný zvířecí model, na kterém by podobné testování mohlo probíhat.
Profesorka Martina Bucková z Kalifornské univerzity, která se na vývoji této nové kultury imitující biologii VHC infekce v lidském organismu podílela, k tomu říká: "Toto je první efektivní modelový systém pro infekci viru hepatitidy C, který byl dosud vyvinut." K tomu dodává, že to nyní vědcům umožní nejen vést mechanické experimenty v kultuře, jako blokování cest, jimiž virus napadá buňku, ale také to umožní daleko účinněji sledovat a zkoumat možnou léčbu této infekce. "Stále je potřeba zdokonalovat léčbu VHC. Nyní máme model, který nám k tomu může výrazně pomoci." říká profesorka.
V současné době existuje pouze jediný lék proti VHC, pegylovaný interferon alfa. Tento lék má průměrnou pozitivní odpověď asi v padesáti procentech případů VHC, ale pokud je VHC infekce asociována s jaterní cirhózou, blíží se tato hodnota k dvaceti procentům. Navíc přibližně 10 000 úmrtí na cirhózu jater a o několik tisíc více na rakovinu jater ve Spojených státech ročně je připisováno právě viru žloutenky typu C.
Životní cyklus viru hepatitidy C je jen částečně objasněn, protože doposud nebylo možné účinně infikovat normální lidskou kulturu jaterních buněk. Objev kalifornských vědců umožní nákazu nově vyvinuté kultury přímo z krve infikovaného pacienta, a tím dovolí výzkumníkům sledovat kompletní životní cyklus viru v jeho přirozeném prostředí. Studie uveřejněná kalifornským týmem udává, že viry od více než třiceti pacientů již byly použity k testování tohoto jedinečného modelu.
(jch)
Zdroj: Science Daily.
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.