Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Deprese se může objevit jak v důsledku samotné nemoci, tak jako nežádoucí účinek léků. Zjistěte, jak na sobě včas poznat počínající problém a jak se s ním vypořádat.
Lidské tělo je komplexní systém, ve kterém téměř vše souvisí se vším. Když se v něm objeví virus, který vede k zánětu jater, neznamená to tedy, že ostatní orgánové systémy budou netknuté. Deprese, úzkosti, závislosti – to všechno často potkává lidi trpící hepatitidou C. Příčin je víc:
Depresivní ladění může vést ke konzumaci alkoholu, ten ke zhoršení jaterního onemocnění a tím pádem i prohloubení deprese. Člověk se tak dostává do bludného kruhu, ze kterého není snadné uniknout.
Třetina pacientů s hepatitidou C si prožije depresi. Mezi těmi, kteří užívají léčbu, se jedná dokonce až o dvě třetiny. Léčba, když je správně předepsána a dodržována, však může riziko deprese naopak i výrazně snížit. Ostatně úkolem každé léčby – včetně té namířené proti hepatitidě C – je zlepšit člověku život, zvýšit jeho kvalitu. Člověk s o trochu zdravějšími játry, ale trpící depresemi v žádném případě není lékařským úspěchem ani záměrem.
Může se stát, že se vaše deprese neobejde bez léčby. V takovém případě váš lékař nejspíše zvolí základní, běžné léky na depresi, které dokážou v mozku zvýšit množství serotoninu (tzv. hormonu štěstí). Poté, co ukončíte léčbu hepatitidy, můžete (vždy však pod dohledem lékaře!) vysadit i tyto léky. Bonusová, osmá rada tedy zní: Nebojte se! Studie i praxe ukazují, že při dobré informovanosti lékaře i pacienta není deprese ničím, co by se nedalo zvládnout, ani kvůli čemu by léčení žloutenky typu C mělo být narušeno.
(luko)
Zdroj: www.everydayhealth.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.