Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Žluté zabarvení kůže a očního bělma, únava, bolesti žaludku, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, průjem či tmavá moč.
Žluté zabarvení kůže a očního bělma, únava, bolesti žaludku, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, průjem či tmavá moč. To jsou příznaky, které v souhrnu definují onemocnění označované jako hepatitida, zánět jater. Mohou se jím nakazit děti i dospělí. U koho ale bývá průběh dramatičtější?
Říci obecně, zda je horší nákaza hepatitidou v dětství, nebo v dospělosti, asi nelze. U dětí bývají výše zmíněné příznaky většinou minimální, nebo dokonce zcela nepřítomné, na druhou stranu u dospělých bývají o to závažnější. Rovněž žloutenka se u nich vyskytuje ve větším procentu. V závislosti na typu hepatitidy (typy jsou označovány písmeny abecedy) se pak také liší způsob přenosu, a tím i věkové spektrum pacientů.
Hepatitida A je akutní infekční onemocnění. To znamená, že vzniká náhle a většinou netrvá příliš dlouho. Prvotní epizoda nemoci je o několik týdnů později následována tzv. relapsem, návratem nemoci. V mnoha článcích je tato forma hepatitidy označována jako "nemoc špinavých rukou". Není tudíž velkým překvapením, že mezi pacienty převažují ti dětští, zejména ve věku od 5 do 14 let. I v těchto případech platí, že u nich probíhá infekce mnohem mírněji.
Hepatitidou B je promořena až třetina světové populace. Její následky jsou velmi závažné, ať už zmíníme přechod do chronického stadia, cirhózu, nebo tzv. hepatocelulární karcinom. Ačkoliv mohou být postiženy prakticky všechny věkové skupiny, největší riziko fatálních komplikací je u pacientů infikovaných při porodu či během dětství.
Trochu jinak je tomu u hepatitidy C, kde jsou to naopak dospělí pacienti, které tato choroba postihuje. U dětí není dosud úplně objasněna prognóza ani klinické důsledky choroby. Velmi vzácná u nich bývá dekompenzace jaterního postižení, v letech 1995–2002 vyústilo v transplantaci jater méně než 1 % případů.
Ačkoliv není známa specifická léčba, existuje několik antivirových přípravků, jejichž včasné podání potenciálně ovlivňuje délku trvání choroby a úroveň jaterního poškození. Přesto se, obzvláště v dětském věku, jako mnohem důležitější jeví prevence, tedy očkování.
(pes)
Zdroj: Liver Int. 2006;26(7):766–773. ©2006 Blackwell Publishing Centers For Disease Control And Prevention (CDC), Morbidity And Mortality Weekly Report. Prevention of Hepatitis A Through Active of Passive Immunization: Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) 1999 October 1;48(RR-12).
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.