Žloutenka jako signál ještě závažnějších nemocí. Víte, o které jde?
Hepatitida je chorobný stav projevující se žlutavým zabarvením kůže, sliznic a očního bělma. Vzniká při nadměrné tvorbě bilirubinu, jeho nedostatečným zpracováním nebo sníženým vylučováním. Může signalizovat závažné onemocnění nebo i zcela neškodnou genetickou poruchu.
Virová hepatitida je zapříčiněna zvýšeným množstvím látky zvané bilirubin v krvi a ve tkáních lidského těla. Vyvolává ji každý stav, při kterém je přechod bilirubinu z krve do jater a ven z organismu porušen.
Důležitá látka
Bilirubin je odpadní produkt vznikající při rozpadu červených krvinek. Je dopravován krevním oběhem do jater, kde je speciálními buňkami smíchán s trávicí šťávou známou jako žluč. Následně tvoří za pomoci bakterií v trávicím systému spolu se žlučí urobilinogen, který je močí nebo stolicí odstraňován ven z těla. Je to právě bilirubin, který barví moč žlutě a stolici zas nahnědo.
3 typy žloutenky
- Prehepatální – objevuje se při zrychleném rozpadu červených krvinek. Důsledkem je zvýšení hladiny bilirubinu v krvi, což je spouštěčem symptomů žloutenky.
- Intrahepatální – jde o poškození jater, například v důsledku infekce nebo nadměrného užívání alkoholu. To znemožňuje schopnost tohoto orgánu zpracovávat bilirubin.
- Posthepatální – tato žloutenka je iniciována poškozením, zanícením či ucpáním žlučovodů, což vyúsťuje do neschopnosti žlučníku vylučovat žluč do trávicího systému.
Viníkem jsou především geny
Mezi příčiny prehepatální žloutenky patří:
- malárie – krevní infekce přenášená komáry, rozšířená zejména v tropických oblastech;
- srpkovitá anémie – geneticky podmíněné onemocnění dané abnormálním vývinem červených krvinek, vyskytuje se hlavně mezi černochy v Karibiku či v Africe;
- thalasémie – podobná geneticky daná choroba ovlivňující produkci červených krvinek, lze ji nalézt u populace ve Středomoří, na Středním východě a částečně i v oblasti Jižní Asie;
- Criglerův-Najjarův syndrom – ojedinělá genetická porucha, pro kterou je příznačná nepřítomnost enzymu potřebného pro vylučování bilirubinu z krve;
- hereditární sférocytóza – netypické geneticky podmíněné onemocnění, kdy je životnost červených krvinek mnohem kratší než normálně.
Od drog až po vzácné nemoci
V případě intrahepatální žloutenky jsou příčiny následující:
- virová hepatitida A, B, C;
- toxické poškození jater (alkohol, fenol atd.);
- leptospiróza (polní horečka) – bakteriální infekční onemocnění způsobené zvířaty, obzvláště krysami, rozšířené v tropických oblastech;
- infekční mononukleóza – virová infekce, jejímž původcem je Epsteinův-Barrové virus;
- užívání drog – hlavně rekreační droga extáze a předávkování paracetamolem;
- primární ciliární cirhóza – vzácné onemocnění vyvolávající postupné poškození jater;
- Gilbertův syndrom – běžná genetická porucha, kdy játra nejsou schopna odbourávat bilirubin normální rychlostí;
- rakovina jater – neobvyklý a většinou nevyléčitelný nádor jater, nejčastěji po vystavení se fenolu (při výrobě plastů) a tetrachlormethanu (v minulosti používaný k chlazení, nyní je užití přísně kontrolováno);
- autoimunitní hepatitida – stav, kdy vlastní imunitní systém napadá játra;
- primární sklerozující cholangiitida – vzácný chronický (dlouhodobý) zánět žlučových cest;
- Dubinův-Johnsonův syndrom – ojedinělé, geneticky podmíněné onemocnění, kdy játra nejsou schopná vázat bilirubin na žluč a odstranit jej z jater.
Příčiny posthepatální žloutenky
- Žlučové kameny, ucpávající žlučové cesty.
- Rakovinu slinivky – nádor, který se vyvíjí ze žlázové pankreatické tkáně (pomáhá trávit jídlo).
- Rakovina žlučníku a žlučových cest.
- Pankreatitida – zánět slinivky, akutní (trvá pár dní) nebo chronický (i několik let).
(bri)
Zdroj: www.nhs.uk
Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
|
|
Počet hlasů: 2
|
Čtěte také