Projevy nemocných jater: neohrožuje je jen žloutenka

Játra jsou středobodem veškerého metabolismu lidského těla. Zpracovávají živiny, vytváří mnoho potřebných látek a odstraňují nebezpečné odpadní produkty. Jejich poškození se tak projevuje v mnoha důležitých systémech lidského organismu a známá žloutenka rozhodně není jediným příznakem.

Projevy nemocných jater: neohrožuje je jen žloutenka
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Játra jsou velmi důležitým orgánem při zpracování tuků a cukrů. Při jejich poruše dochází k problémům s vychytáváním živin z krve, s jejich zpracováním a odbouráváním v jaterních buňkách. Hladiny těchto látek v krvi odráží současnou situaci v lidském organismu. A co všechno se může stát, když není metabolismus tuků a cukrů v pořádku?

  • Dochází ke zvýšení „zlého“ LDL-cholesterolu a triglyceridů v krvi. Vlivem nadměrné hladiny tuků podléhají tepny kornatění a výsledný stav může vést ke vzniku vysokého tlaku krve a později k infarktu či mrtvici.
  • Tuky se ukládají v játrech, ledvinách a dalších orgánech, což vede k postupné poruše jejich funkce.
  • Poničená játra ztrácejí svou výkonnost a zpomalením metabolismu dochází k přibírání na váze a ukládání tuků do podkoží, typicky v oblasti břicha.
  • Nestabilní hladina cukru v krvi dříve či později vede k rozvoji cukrovky 2. typu.

Potíže s trávením

Pro trávení tuků je nezbytná žluč – játra jsou továrnou na žlučové kyseliny. Ty pak putují do žlučníku, jenž slouží jako jejich zásobník, a v případě potřeby se žlučovodem dopravují do tenkého střeva. Není tedy překvapením, že při nefunkci jater dochází i k poruše tvorby a přepravy žluči, z čehož vyplývají následující problémy:

  • Typickým příznakem je nevolnost při trávení tučných jídel projevující se bolestmi břicha, zvracením, refluxem trávicích šťáv a pálením žáhy, průjmy či nadýmáním.
  • Při déletrvajících obtížích dochází k tvorbě žlučových kamenů ve žlučníku. Pokud se kamínek zaklíní v ústí žlučovodu, může se dostavit výrazně bolestivá žlučová kolika.
  • Při přestavbě jaterní tkáně v důsledku poškození se také zhoršuje průtok krve játry. Krev se hromadí v trávicím systému a může vést k tvorbě hemoroidů ve stěně konečníku.

Změny nálad i poruchy imunity

  • Pro jaterní poruchy jsou velmi typické změny nálad. Postižení jedinci často propadají depresím, hněvu či podrážděnosti. Objevuje se též nesoustředění, únava a opakující se bolesti hlavy.
  • Ušetřen není ani imunitní systém. Poškození jater může vést k rozvoji alergií, kožních vyrážek, zánětů a autoimunitních chorob. Játra jsou totiž velmi důležitá pro tvorbu mnoha látek účastnících se správné imunitní reakce, výjimkou tedy nejsou ani opakující se bakteriální, virové či parazitární infekce.
  • Na povrchu lidské těla se onemocnění jater projeví žlutým zbarvením kůže, bělima očí a sliznic. Jazyk bývá povleklý a dech má typický zápach. Nemocní si také stěžují na výrazné svědění kůže, často se nadměrně potí a mají hnědavé, takzvané jaterní skvrny na kůži. Trápí je často i zarudlé plosky nohou, červené dlaně a obličej.
  • Dochází taktéž k výkyvům v hormonálním systému, které mohou vést k nesnášenlivosti antikoncepce u žen či k závažnějšímu průběhu menopauzy nebo premenstruačního syndromu.

Játra v organismu zastávají opravdu mnoho funkcí. Ať už na tento důležitý orgán zaútočí virová infekce, poškodí je dlouhodobý příjem alkoholu, nebo metabolická porucha, příznaky jsou vždy rozmanité. Kromě žloutenky jsou v popředí poruchy, které mohou ohrožovat život. Proto je důležité jakékoliv onemocnění jater začít včas léčit.

(holi)

Zdroj: www.liverdoctor.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 6

Čtěte také

Játra – nezastupitelný orgán. Jak fungují a k čemu slouží?

Játra – nezastupitelný orgán. Jak fungují a k čemu slouží?

Komu hrozí hepatitida typu D?

Komu hrozí hepatitida typu D?

Nežádoucím účinkům očkování lze předejít

Nežádoucím účinkům očkování lze předejít

Akutní žloutenka odezněla? Ještě nemusí být vyhráno!

Akutní žloutenka odezněla? Ještě nemusí být vyhráno!

Chystáte se na cesty? Pozor na virovou hepatitidu A!

Chystáte se na cesty? Pozor na virovou hepatitidu A!

Kdy se virová hepatitida C neléčí

Kdy se virová hepatitida C neléčí
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?