Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Když žena s virovou hepatitidou otěhotní, obvykle následují dvě otázky: jaký bude mít infekce dopad na dítě a co udělá těhotenství s tímto chronickým onemocněním?
Většina žen otěhotní mezi 20. a 40. rokem. Takto vymezená věková kategorie je také hlavní skupinou, v níž bývá zaznamenán největší nárůst výskytu žloutenky typu C. Každá žena by se měla podrobit vyšetření na hepatitidu C před početím dítěte a v průběhu těhotenství. Týká se to především žen s rizikovými faktory pro hepatitidu C, jako jsou například prodělané transfuze, kontakt s kontaminovanými jehlami a injekční užívání drog.
Riziko přenosu viru hepatitidy C z matky na nenarozené dítě je spojováno se sérovými hladinami RNA v krvi matky a také existuje souvislost s HIV pozitivním onemocněním. Je-li matka HIV negativní, neužívá-li drogy injekční cestou a nepodstoupila krevní transfuzi, je nebezpečí přenosu na dítě u matek se žloutenkou typu C mezi 0 a 18 %. Přenos viru na plod je pravděpodobně nejvyšší u žen s hepatitidou C, kde titr (tedy stupeň zředění krevního vzorku) virové RNA v krvi je více než 1 milion kopií/ml. Naproti tomu matky, u kterých se virová RNA v krvi neobjevila, na dítě žloutenku C nepřenesly.
Těhotenství samotné obvykle neovlivňuje průběh virového hepatitidy. Výjimkou jsou však ženy se žloutenkou typu E, jejíž stav se může v některých případech vážně zhoršit. Těhotenství samo o sobě představuje zátěž, a jsou-li játra zasažena cirhózou, často se chronické jaterní onemocnění matky může zhoršit. Mluví se o takzvaném akutním ztučnění jater v těhotenství. Další komplikací je vznik žlučníkových kamenů. Postihuje ženy až v 6 % všech těhotenství bez závislosti na onemocnění hepatitidou.
Neexistují obecná preventivní léčebná opatření, která by dovedla omezit či zvrátit riziko přenosu viru z matky na dítě. Těhotná žena, která prodělává onemocnění žloutenkou typu C, musí být bedlivě sledována odborníkem, který bude pravidelně monitorovat funkci jater pomocí krevních jaterních testů.
(thom)
Zdroj: www.hepatitis-central.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.