Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Světový den boje proti infekčním žloutenkám se každoročně koná 28. července. Zaměřuje se na pacienty, kteří s touto nemocí musejí žít. Zároveň přináší jedinečnou možnost, jak zvýšit povědomí lidí o virových hepatitidách a udělat tak další krok kupředu v prevenci, diagnostice a léčbě.
Program „Světový den žloutenky“ byl zahájen v roce 2008 pod záštitou Světové aliance proti žloutence (World Hepatitis Alliance). Snahou bylo zvýšit informovanost populace o chronické virové hepatitidě a zároveň též zajistit podobnou podporu v politice, jakou mají na příklad nemoci HIV/AIDS, tuberkulóza nebo malárie. V roce 2010 byl Světový den žloutenky oficiálně schválen a od té doby je organizován každoročně.
Tato událost pozvolna narůstá co do počtu účastnických států a konaných akcí. Od zahájení v roce 2008 se uskutečnily již tisíce setkání: rockové koncerty, tiskové konference, charitativní akce nebo politická setkání.
Pro více informací o aktuálním programu je možné navštívit oficiální stránky projektu www.worldhepatitisalliance.org, které jsou neustále doplňovány novinkami. Pokud se chcete zapojit, nemusíte být členem žádné organizace ani pacient trpící žloutenkou – vítán je opravdu každý.
Den žloutenky je organizován po celém světě a Česká republika je samozřejmě také součástí. Na oficiálních stránkách je opět možné zjistit více detailů a také získat všechny propagační a jiné materiály. Datum 28. července bylo vybráno na počest narození profesora Barucha Blumberga, který získal Nobelovu cenu za objev viru hepatitidy B. On sám prohlásil: „Je dobré vědět, že na mé narozeniny se bude vzpomínat takto neobvyklým a neočekávaným způsobem. Nikdy jsme si nepomysleli, že k něčemu takovému dojde, když jsme studovali neznámý protein z Austrálie…“
(cabi)
Zdroj: www.worldhepatitisalliance.org
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.