Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Virová hepatitida C by měla být do roku 2036 téměř vymýcenou nemocí. S touto odvážnou hypotézou přichází odborníci na počítačové simulace. Jejich výpočty staví nejen na úspěších přímé antivirové terapie, ale i na účinnějším vyhledávání těch, kteří o své nemoci zatím nevědí.
Žloutenka typu C se šíří krevní cestou. Nejčastěji je přenášena:
Největším nebezpečím pro okolí jsou ale lidé, kteří o své nemoci nevědí a přenášejí ji dál na ostatní. Právě na tyto pacienty je podle autorů studie třeba se zaměřit. Pomocí tzv. screeningových programů je možné je odhalit, léčit a zabránit dalšímu nevědomému šíření nákazy.
K počítačové simulaci bylo použito více než 30 klinických studií, které hodnotily úspěšnost antivirové terapie i screeningových programů. Díky tomu se podařilo vytvořit model, který analyzuje současnou situaci a zároveň dává představu o jejím vývoji do roku 2050. Vědci předpověděli, že s dalším rozvojem léčby a novými screeningovými postupy by se do roku 2036 povedlo snížit počet nakažených pacientů v USA na 1 500 ročně. Což by byl úspěch, neboť dnes se jedná přibližně o 17 000 nových pacientů za rok.
V USA, kde studie probíhala, jsou největším problémem lidé z tzv. generace „baby-boomers“, narození mezi lety 1945 a 1965. Americké úřady předpokládají, že více než 75 % všech nakažených je právě v této věkové skupině a jen malá část z nich o svém onemocnění ví. V České republice je situace odlišná. Z důvodu dlouholeté izolace postihuje hepatitida C především mladší ročníky – každý rok přibude okolo 600 nakažených. Se současným trendem cestování ale nižší počet pacientů v USA přispěje k menšímu množství nemocných po celém světě.
Zdroj: www.mdanderson.org
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.