Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Játra patří mezi orgány, bez kterých se neobejdeme. V případě, že dojde k selhání jejich funkcí, lékaři mohou přistoupit k transplantaci tohoto orgánu. Představuje ale takový zákrok léčbu pro všechny osoby s poškozenými játry?
Potřeba nových jater často vyplyne z postupného zhoršení dlouhodobě probíhajícího onemocnění, ale může být také překvapivě náhlá. Mezi stavy, které v transplantaci jater mohou vyústit, patří:
Transplantace jater není vhodná pro každého, komu tento orgán zjednodušeně řečeno dosluhuje. Důležitým předpokladem je vysoká pravděpodobnost úspěšnosti tohoto výkonu. Pokud by byl pro život nemocného významně rizikový, lékaři k němu raději nepřistoupí. Další překážkou pak může být trvající užívání alkoholu či jiných návykových látek nebo i nedostatečné sociální zázemí.
Nemocný, pro kterého je transplantace žádoucí, je zařazen na čekací listinu. Jedná se o seznam potencionálních příjemců, mezi kterými se v případě dostupného orgánu vybírá ten nejvhodnější. Zvažována jsou mimo jiné následující kritéria:
V důsledku nedostatku zemřelých dárců je dnes již možná také transplantace části jater od dárců zdravých a živých. U obou operovaných pak játra během několika týdnů dorostou do normální velikosti. Stejně jako příjemce je však i dárce v takovém případě vystaven řadě komplikací, které mohou v krajním případě zapříčinit i smrt. Proto je nezbytná pečlivá rozvaha včetně pohovorů s lékaři a psychology, než je možné k takto závažnému rozhodnutí dospět.
(veri)
Zdroj: www.webmd.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.