Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Onemocnění virovou hepatitidou je velmi nepříjemnou zkušeností. Na co si tedy dávat pozor, a čeho se naopak v souvislosti se žloutenkou C bát nemusíme? Virová hepatitida se přenáší zejména krví a krevními produkty.
Onemocnění virovou hepatitidou je velmi nepříjemnou zkušeností. Na co si tedy dávat pozor, a čeho se naopak v souvislosti se žloutenkou C bát nemusíme?
Virová hepatitida se přenáší zejména krví a krevními produkty. Proto se nejčastěji vyskytuje u nitrožilních uživatelů drog a u lidí, kteří přijali krevní transfuzi před rokem 1992, kdy bylo povinné očkování krevních konzerv plošně zavedeno.
Velkým nebezpečím jsou proto všechny předměty, které byly nebo mohly být kontaminovány krví nakažené osoby. U lidí užívajících nitrožilně drogy jsou to zejména nesterilní jehly, které si narkomani půjčují mezi sebou. Proto pokud někde pohozenou jehlu uvidíte, nedotýkejte se jí a zavolejte hlídku městské policie.
Riziko hrozí také v různých piercingových a tetovacích salonech, obzvláště pokud se nepoužívají vždy nové a sterilní nástroje. Podobné riziko je i u akupunktury, kde se akupunkturní jehličky používají stále dokola. Nutno ovšem podotknout, že zde je riziko díky žhavení nad plamenem a pálení koudele přece jen nižší.
Další častou cestou nákazy je nechráněný pohlavní styk. U něj navíc kromě nákazy hepatitidou C hrozí i nákaza různými pohlavními chorobami, chlamydiemi počínaje a virem HIV konče. Proto je pro minimalizování rizika nákazy nutné vždy používat bariérovou antikoncepci – prezervativ či femidomy.
Velké nebezpečí nákazy hepatitidou C hrozí i při používání cizích hygienických potřeb. Téměř učebnicovými příklady možných infikovaných předmětů jsou zubní kartáčky, žiletky, holítka a manikúrní nůžtičky. U všech těchto předmětů je třeba dodržovat zásadní pravidlo: předměty osobní hygieny se nepůjčují! Nikdy totiž nemůže člověk vědět, zda ten druhý není nakažen a zda nebyl jeho krví infikován například i jeho zubní kartáček z krvácející dásně.
Naopak jako zcela lichá se ukázala obava z nákazy při společném používání předmětů denní potřeby s nakaženým, pokud nebyly kontaminovány krví. Ze skleniček, nádobí, jídla, společné toalety či návštěvy bazénu se tedy nenakazíte. Obavy nemusíte mít ani při podání ruky, objímání, kýchání a líbání. Ohroženi nejste ani při kašlání a pití ze stejné láhve. Pozor ale na opary a různé praskliny na rtech, zejména pak v zimě. Ke kontaminaci totiž stačí pouze kapička nakažené krve.
(kam)
Zdroje:
www.hepc.cz
www.celostnimedicina.cz
www.rescue112.cz
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.