Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Žloutenka typu C patří mezi choroby, které mohou dlouho probíhat zcela bez příznaků. Proto není výjimkou, že se o svém onemocnění dotyčný dozví třeba až při prohlídce u praktického lékaře, před operací či darováním krve nebo v těhotenství.
Na narušenou funkci jater, potažmo přítomnost virové hepatitidy mohou lékaři usuzovat už během klasického fyzikální vyšetření, kdy lze nalézt například:
Během prohlídky jsou však ve většině případů odhaleny příznaky již vážnějšího jaterního poškození, které obvykle svědčí pro déle probíhající žloutenku typu C.
Často jsou prvním znakem nemocných jater z různých příčin zvýšené jaterní enzymy, které jsou odhaleny při kontrole krve. Samotná hepatitida typu C je však prokázána až provedením speciálních testů. Konkrétně detekcí přítomnosti protilátek a genetické informace (RNA) samotného viru. Určení konkrétního typu (tzv. genotypu) viru může být prospěšné při rozhodování o formě léčby.
Zobrazovací vyšetření, jako je ultrazvuk, CT (computerová tomografie) či magnetická rezonance, mohou poukázat na změny ve struktuře jater, jiných orgánů a cév. Ty mohou vznikat právě v důsledku infekce virem hepatitidy C a na vlastní onemocnění tak upozornit. Lékaři s pomocí těchto metod pátrají i po možných komplikacích žloutenky, jako je jaterní cirhóza nebo rakovina jater.
Pokud si chcete ověřit, že žloutenkou typu C netrpíte, neváhejte se obrátit na svého praktického lékaře.
(veri)
Zdroj:
www.webmd.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.