Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Situace, kdy lékaři u osob s onemocněním štítné žlázy zároveň prokážou také infekci hepatitidou typu C a naopak, není ničím výjimečná. „Céčko“ pro svého nositele totiž prokazatelně znamená vyšší riziko postižení této žlázy.
Podle nedávno provedených vědeckých studií trpí 13 % osob infikovaných hepatitidou typu C sníženou funkcí štítné žlázy. Odhalení této poruchy a její léčba jsou pro zdraví těchto lidí velmi důležité. Namísto toho, aby byli testováni všichni nemocní s jednou chorobou na přítomnost té druhé a naopak, je výhodnější znát alespoň základní varovné příznaky obou onemocnění. Téměř 80 % lidí postižených virovou hepatitidou typu C nepozorovalo dlouho žádné náznaky problémů nebo si je nespojilo s touto chorobou. Onemocnění přitom často provází:
Imunitní systém, který se snaží bojovat proti nezvaným mikroorganismům, vytváří léčivé protilátky. V některých případech však takové protilátky napadají vlastní tkáně organismu, vzniká takzvané autoimunitní onemocnění. A právě protilátky proti štítné žláze bývají nezřídka nacházeny u nemocných se žloutenkou C. Následkem je pak buď zvýšená, nebo snížená funkce tohoto orgánu. A konkrétně?
1. Symptomy provázející zvýšenou funkci štítné žlázy:
2. Signály snížené tvorby hormonů „štítnice“:
Ačkoliv přesné důvody častějšího poškození štítné žlázy u nemocných s hepatitidou typu C nejsou lékařům doposud známy, souvislost těchto dvou chorob je nepopiratelná. I když se některé příznaky obou onemocnění mohou shodovat, a tak vzájemně maskovat, povědomost o možnosti jejich současného výskytu může pomoci jejich odhalení.
(veri)
Zdroj: www.hepatitiscentral.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.