Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Máte při pohledu na své novorozené děťátko pocit, že je žlutější, než by mělo být? Nepropadejte panice.
Máte při pohledu na své novorozené děťátko pocit, že je žlutější, než by mělo být? Nepropadejte panice. Pravděpodobně se jedná o tzv. novorozeneckou žloutenku. Není se ale třeba o zdraví dítěte přesto obávat?
Plod vyvíjející se v těle matky má v mililitrovém objemu krve daleko více červených krvinek (erytrocytů) než novorozenec. Je to způsobeno tím, že má v krvi nižší tlak kyslíku, a tudíž potřebuje více červených krvinek, které ho přenášejí. Po porodu, kdy se dítě dostane do prostředí, ve kterém je kyslíku dostatek, už nadbytečné erytrocyty nepotřebuje, a jejich počet proto začíná klesat.
Při snižování počtu červených krvinek po porodu se erytrocyty rozpadají a v nich obsažené krevní barvivo hemoglobin je dále přeměňováno na odpadní látky. Tím se zvyšuje hladina těchto odpadních látek v krvi. O jejich vyloučení se starají játra, odtud se pak rozpadové produkty odvádějí žlučí dále do střeva a formou stolice z těla ven. Protože je ale potřeba odstranit rozpadlé červené krvinky a zejména jejich barvivo vyšší než "čistící" schopnost organismu, ukládají se rozpadové produkty krevního barviva, zejména látka, kterou nazýváme bilirubin, ve tkáních – jako například v kůži – a zabarvují je dožluta. Vzniká tzv. novorozenecká žloutenka nebo icterus neonatorum.
Vznik novorozenecké žloutenky často předchází komplikace, jako je nízká hmotnost novorozence, infekce, nedostatek kyslíku pro plod před porodem či během něho nebo rozdílnost krevních skupin či podskupin a tzv. Rh-faktoru matky a dítěte. U zdravých dětí žloutenka většinou kolem šestého dne odezní. Jedná se totiž o formu fyziologickou a organismus se s tímto onemocněním vypořádá sám. Ojediněle může žloutenka trvat i déle – až 3 týdny. Možná je také léčba tzv. fototerapií neboli léčba modrým světlem. To mění prostorové uspořádání bilirubinu, který se stává rozpustnější ve vodě a může být vyloučen močí.
Pokud se vyskytuje žloutenka i u starších dětí (kolem jednoho až čtyř měsíců) a dítě je kojené, je třeba udělat jaterní testy, aby se mohly vyloučit i jiné příčiny, a jestliže je hladina bilirubinu hodně vysoká, doporučuje se přerušit kojení na 2–3 dny, kdy je dítě živeno odstříkaným mateřským mlékem, které prošlo varem, nebo je mateřské mléko nahrazeno sunarem.
Vzácně se může při vysokém rozpadu červených krvinek vyvinout tzv. kernikterus neboli jádrový ikterus. Ten je způsoben proniknutím bilirubinu do mozkových jader, a může tak způsobit poškození mozku. V takových případech je nutno přistoupit k transfuzi krve. Tak vážný průběh novorozenecké žloutenky je ale velmi vzácný.
(kam)
Zdroj:
www.porodnice.cz
www.vseozloutence.cz
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.