Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Žloutenky typu B a C jsou v mnoha ohledech jiné, ale stejně nebezpečné. Proč? Jejich cílem jsou totiž játra. Orgán, který zastává více než 500 životně důležitých funkcí. Prozradíme zásadní rozdíly těchto infekcí.
Hepatitidu B a C způsobují viry HBV a HCV (hepatitis B/C virus). Ze všech, které způsobují infekční zánět jater, jsou viry hepatitid B a C nejnebezpečnější. Příznaky počínající infekce jsou stejné. Jde o:
Zpočátku se infekční hepatitida snadno zamění za chřipku. Později ale nastupují specifické příznaky, které už zánět jater umožní rozeznat i laikovi. Objevuje se totiž světlá stolice a žluté zbarvení očního bělma a kůže.
1. Způsob přenosu
2. Inkubační doba
3. Rizikové skupiny
4. Průběh infekce
5. Očkování
U obou těchto typů hepatitidy hrozí stejné komplikace – cirhóza a jaterní selhání, případně rakovina jater. A u obou platí totéž varování: konzumace alkoholu a drog nemoc výrazně zhoršuje. V posledních letech nastal velký obrat v léčbě chronické hepatitidy a mnoho pacientů lze zcela vyléčit. Ovšem terapie vyžaduje naprostou abstinenci, protože současné působení léků a drog či alkoholu může těžce poškodit jaterní tkáň. Společné je u těchto infekcí i nebezpečí, které nemocná osoba představuje pro své okolí. Pokud máte podezření, že jste infekční hepatitidou infikováni, chovejte se zodpovědně a vyvarujte se šíření nákazy. Nechte se vyšetřit lékařem a dodržujte jeho pokyny.
(pez)
Zdroj:
www.healthline.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.