Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Thajsko je stále oblíbenější destinací pro evropské turisty. Láká je svými kulturními památkami, krásnou přírodou, plážemi, …
Thajsko je stále oblíbenější destinací pro evropské turisty. Láká je svými kulturními památkami, krásnou přírodou, plážemi, … Při cestování je však třeba seznámit se i se zdravotními riziky – jedním z nich je virová hepatitida typu C.
Žloutenka typu C může mít doživotní následky v podobě cirhózy jater nebo jejich rakoviny. Zatímco v ČR ji má 0,2 % obyvatel, v Thajsku se její výskyt výrazně liší dle regionů – jestliže v centrální části (kolem Bangkoku) je infikováno asi 1 % lidí, na severu a severovýchodě země trpí nákazou 5–6 % lidí (tj. každý 17. člověk!).
Žloutenkou typu C se nelze nakazit běžnými aktivitami, které spolu neznámí lidé provozují (podání ruky, společný oběd, dlouhodobější kontakt s průvodcem apod.). Všeobecně známé cesty přenosu jsou sdílení injekční stříkačky a pohlavní styk s infikovanou osobou, injekce a tetování bez dodržení hygienických zásad.
Rizika přenosu žloutenky typu C přímo v Thajsku hodnotila studie tamních vědců ve skupině dárců krve. Dárci krve jsou mladí zdraví práceschopní lidé, tedy vzorek populace, s níž se budete na dovolené nejčastěji setkávat. Před darováním krve jsou dárci testováni mimo jiné i na žloutenku typu C.
Pokud se do této exotické země chystáte, vyvarujte se následujícího:
[Číslo uvedené u RR udává, kolikrát roste riziko přenosu žloutenky typu C (RR), pokud budete danou činnost provozovat.]
Pokud se budete držet daných rad, Thajsko pro vás bude z hlediska nákazy žloutenkou typu C bezpečná země.
(uli)
Zdroj: www.mat.or.th
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.