Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Virová hepatitida a infekce virem HIV poměrně úzce souvisí. Mají totiž mnoho společného. Jak u virových hepatitid, tak i u infekce virem HIV je nejčastějším zdrojem nákazy kontakt s infikovanou krví nebo přenos při pohlavním styku.
Virová hepatitida a infekce virem HIV poměrně úzce souvisí. Mají totiž mnoho společného.
Jak u virových hepatitid, tak i u infekce virem HIV je nejčastějším zdrojem nákazy kontakt s infikovanou krví nebo přenos při pohlavním styku. Procento lidí, kteří jsou nakaženi oběma těmito viry, se ve vyspělých zemích pohybuje okolo 35 % z pacientů trpících jednou nebo druhou nemocí. Je to způsobeno tím, že většina lidí se nakazí buď při nechráněném pohlavním styku, nebo při nitrožilním užívání drog. K nákaze pak může dojít buď oběma patogeny zároveň, nebo i postupně.
Obě infekce působí velmi neblaze na játra, potažmo na jaterní buňky. Používají k tomu ale odlišný mechanismus. Zatímco žloutenkové viry působí na jaterní tkáň přímo, u HIV infekce je situace o něco složitější. U této infekce totiž vir nenapadá přímo jaterní buňky (jelikož se specializuje na bílé krvinky), ale játra poškozují především léky, které proti tomuto viru bojují. Jak už bylo prokázáno v mnoha studiích, léčba HIV pozitivních pacientů zapříčiňuje velmi rychlou progresi virové hepatitidy C, protože urychluje přestavbu zdravé jaterní tkáně na cirhotickou a to společně s působením viru hepatitidy vede k jaternímu selhání. Proto je třeba při léčbě HIV pozitivních pacientů na toto myslet a vybírat takové léky, které játra tolik nezatěžují a nepoškozují.
Klinické studie například prokázaly, že u osob trpících oběma infekcemi se daleko častěji vyskytují deprese v porovnání s pacienty trpícími jednou nebo druhou nákazou. Navíc i hůře spolupracují s lékaři a ošetřujícím personálem. Koinfikovaní pacienti také většinou mívají daleko vyšší virovou nálož viru hepatitidy C a to znamená, že je u nich léčba méně účinnější. Vyléčit se, resp. kompenzovat stav, se podaří pouze u 20 % pacientů s VHC 1. typu a 50–70 % pacientů s typem 2.
Pokud je pacient nakažen oběma viry a má už játra těžce poškozena, měla by být jako první zahájena léčba infekce virem HIV. Pokud se totiž HIV neléčí po dobu 6–12 měsíců, může to mít velmi vážné následky. Navíc kvůli poškození jater některými léky je třeba zahájit léčbu co nejdříve. Pokud je však počet bílých krvinek ještě relativně vysoký, je možné začít léčit jako první i hepatitidu. Játra pak totiž mohou být díky své regenerační schopnosti chráněna před účinky léků proti HIV.
(kam)
Zdroj:
www.thebody.com
www.hivandhepatitis.com
en.wikipedia.org
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.