Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Říká se, že dát někomu polibek znamená políbit všechny ty, které tento člověk objímal před vámi.
Říká se, že dát někomu polibek znamená políbit všechny ty, které tento člověk objímal před vámi. O tom se dá polemizovat, jisté ale je, že jde o velmi intimní záležitost a je možné se při ní nakazit různými infekcemi. Patří však mezi ně také hepatitidy neboli žloutenky?
Některé žloutenky (B, C a D) se přenášejí krví, vzácněji dalšími tělesnými tekutinami (spermatem a poševním sekretem). Další typy, konkrétně A a E, se rozšiřují tzv. fekálně-orálním způsobem – člověk se nakazí poté, co se virus vyloučený stolicí pacienta se žloutenkou dostane do jeho zažívacího systému. Tyto žloutenky se proto také nazývají „nemoci špinavých rukou“. Dalo by se tedy velmi jednoduše říct, že při líbání není možné se hepatitidou nakazit. Ovšem jako většina věcí v medicíně ani toto neplatí stoprocentně a existují situace, kdy hrozí nákaza i tady.
Vzácně se tedy hepatitidou může nakazit člověk i při líbání – v okamžiku, kdy má partner trpící žloutenkou na rtech, jazyku či jinde v ústech poranění a dojde ke krvácení. Potom stačí, aby měl jeho protějšek také nějaké drobné poranění, a může dojít k přenosu infekce. Je to ale pouze potenciální možnost a tento způsob nákazy je velmi raritní. I tak je ale dobré o něm vědět a dodržovat bezpečnostní opatření.
Tyto informace mohou znít děsivě, není ale třeba obávat se přehnaně. Nákaza hepatitidou B a C, které jsou nejzávažnější a mají nejvíce trvalých následků, je při běžném způsobu života velmi vzácná. Vyskytuje se především u narkomanů, kteří si drogy aplikují nitrožilně. I tak je ale potřeba mít se na pozoru a znát rizika nákazy.
(vesa)
Zdroj: hepatitis.about.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.