Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Onemocnění hepatitidou představuje nelehkou zkoušku pro naše játra. Přinášíme několik tipů, jak jim v tomto náročném období ulevit.
Odborníci potvrzují, že kouření, podobně jako alkohol, nemocným s hepatitidou neprospívá. Mimo jiné narušuje proces regenerace (sebeobnovy), který je játrům vlastní a pro jejich zdraví zásadní. Odvyknutím kouření navíc snížíte riziko kardiovaskulárních, plicních, nádorových i jiných onemocnění.
Tyto nápoje představují ve své podstatě pro organismus jed, který je odbouráván právě v játrech. Jsou-li postižena hepatitidou, mají tuto schopnost narušenu a alkohol je pro ně více toxický než pro játra zdravá. Je prokázáno, že užívání alkoholu zvyšuje u nemocných s virovou žloutenkou riziko rozvoje cirhózy a snižuje pravděpodobnost úspěšnosti probíhající terapie.
Pokud trpíte postižením jater, buďte velmi opatrní při užívání jakýchkoliv léků. Řada z nich totiž může tento nemocný orgán ještě více poškodit. Obezřetnost je nutná i v případě preparátů, které nejsou vázané na lékařský předpis (například u pilulek či zdánlivě neškodných šumivých tablet užívaných proti horečce a bolesti), ale také u rostlinných přípravků či doplňků stravy. Poraďte se se svým lékařem, které léky jsou pro vás bezpečné.
Jaterní dieta má mnoho společného se zdravou výživou. Omezení tučných potravin a obohacení jídelníčku o hojné množství v zelenině a ovoci obsažených vitamínů je prospěšné, ať už máme játra nemocná, či nikoliv.
Onemocnění jedním typem hepatitidy zdaleka nevylučuje nákazu jiným typem žloutenky. Takzvaná koinfekce představuje závažnou zdravotní komplikaci. Minimalizovat toto riziko je možné určitými opatřeními (důraz na hygienu, chráněný sex, vyvarování se užívání drog apod.), případně očkováním proti žloutence typu A a B.
(veri)
Zdroj:
http://hepatitis.about.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.