Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Dosáhnout vyléčení žloutenky typu C znamená mnoho úsilí jak ze strany lékaře, tak nemocného. Co se ale vlastně děje, když se viru definitivně zbavíte?
V průběhu onemocnění, které může trvat i desítky let, poškozuje virus hepatitidy C postupně celá játra a zvyšuje nebezpečí vzniku dalších komplikací – cirhózy i rakoviny, akutního jaterního selhání i smrti. K celkově nenápadnému průběhu se navíc přidávají některé nepříjemné, ale těžko specifikovatelné příznaky, jako je únava, deprese, bolest kloubů či sexuální poruchy. I ty dokážou významně zhoršit kvalitu života. Odhalení žloutenky typu C tedy není jednoduché a může způsobovat dlouhodobé obtíže.
Virovou hepatitidu C je přitom možné léčit. Dnes se využívá kombinace léků podávaných po dobu 24 či 48 týdnů a téměř 75 % všech nemocných je možné pomoci. Vyléčení nastává ve chvíli tzv. setrvalé virologické odpovědi. To znamená, že virus se v těle pacienta nenachází již minimálně 24 týdnů. Jakmile je dosaženo tohoto stavu, další postup onemocnění je kompletně zastaven.
Vyléčený pacient má tak šanci na mnohem delší a kvalitnější život. Komplikace jsou sice stále možné, ale jejich pravděpodobnost dramaticky klesá. U pacientů s cirhózou se nebezpečí smrti snižuje o 60 %. Riziko akutního jaterního selhání klesá dokonce o 85 %. Ukazuje se, že onemocnění má navíc vliv také na psychiku pacientů. Vyléčením se zlepšuje nejen jejich fyzický stav, ale také schopnost soustředění či paměť. Vylepšení v těchto oblastech může vést například k lepšímu výkonu v zaměstnání. Zatím ale není jasné, zdali je zlepšení psychických funkcí důsledkem odstranění viru, či „pouze“ pocitu znovu nabytého zdraví, svobody a druhé šance.
(jez)
Zdroj: www.hepmag.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.