Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Hepatitida C je zánětlivé onemocnění jater, které je vyvoláno virem HCV. Od ostatních virových hepatitid se ale výrazně odlišuje. Její průběh patří k nejzávažnějším. Navzdory rozsáhlé osvětě o ní mezi lidmi kolují některé mylné domněnky. Přinášíme proto 10 nejčastějších mýtů o žloutence typu C.
Mýtus č. 1: Jsem příliš starý na to, abych dostal hepatitidu C.
Hepatitida C nezná věkovou hranici. Riziko nákazy vám hrozí bez ohledu na to, zda pobíráte měsíční kapesné od rodičů, nebo starobní důchod od státu.
Mýtus č. 2: Nikdy jsem nebral(a) drogy nitrožilně, takže nejsem v ohrožení.
Pravdou je, že injekční užívání drog nebo sdílení injekčních stříkaček mezi narkomany zvyšuje riziko a představuje nejčastější způsob přenosu hepatitidy C. Nejedná se však o jediný způsob nákazy. Nezapomínejte, že se můžete nakazit také skrze přenos nepatrného množství kontaminované krve sdílením předmětů denní potřeby (jako např. holicího strojku nebo zubního kartáčku). V ohrožení se ocitají také děti narozené infikovaným matkám.
Mýtus č. 3. Hepatitida C je sexuálně přenosné onemocnění.
Nejprve zdůrazněme, že hepatitida C rozhodně nepatří k hlavním sexuálně přenosným onemocněním. Jen ve výjimečných případech se hepatitida C šíří pohlavním stykem. Sperma a sliny sice virus obsahují, ale jen ve velmi malém množství. Pro šíření hepatitidy C je nezbytný kontakt „krve s krví“. Přenosu hepatitidy C pohlavním stykem by se partneři měli obávat pouze v případech, kdy se na pohlavních orgánech zúčastněných osob nacházejí např. oděrky, vředy nebo jiná poškození kůže. Nedoporučuje se ani pohlavní styk při menstruaci.
Mýtus č. 4: Hepatitida C se šíří náhodným kontaktem.
Naštěstí je velmi nepravděpodobné, že byste se hepatitidou C nakazili při běžných denních činnostech. Bez přenosu krve nakažené virem žloutenky k infekci nedojde. Šíření viru se nemusíte obávat ani při objímání nebo držení se za ruce. Při kýchání nebo kašlání si dávejte pozor na chřipku. Na hepatitidu C můžete v tomto případě zapomenout.
Mýtus č. 5: Tělesné příznaky mě upozorní, že jsem nakažen.
Hepatitida C je často nazývána „tichá epidemie“ z jednoho prostého důvodu: můžete být nakaženi po celá desetiletí a vůbec o tom nevědět. Čím déle budete žít s infekcí, tím větší je pravděpodobnost, že se hepatitida rozvine do vážného onemocnění jater.
Mýtus č. 6: Proti hepatitidě typu C se dá očkovat.
Vědecké týmy na celém světě usilují o vyvinutí očkovací látky proti hepatitidě C. Navzdory jejich snahám však očkovací látka, která by uměla zabránit nákaze virem žloutenky C, zatím neexistuje. Očkovací centra doposud nabízejí pouze očkování proti hepatitidě A a B.
Mýtus č. 7: Již jsem hepatitidu C prodělal(a), nemohu se znovu nakazit.
Opak je pravdou. Ani zotavení z prodělané hepatitidy C nezaručuje celoživotní ochranu proti budoucí nákaze stejným virem.
Mýtus č. 8: Ženy nemohou kojit své děti, pokud mají hepatitidu C.
Obecně řečeno, není důvod, proč by žena s hepatitidou C nemohla kojit své dítě, když se tak rozhodne. Pouze v případě, že se u ní objeví popraskané nebo krvácející bradavky, učiní nejlépe, když se kojení zdrží.
Mýtus č. 9: Každý diagnostikovaný s hepatitidou C by měl okamžitě zahájit léčbu aktuálně dostupnými léky.
To je rozhodnutí, které musí učinit lékař. Nejprve osobu s hepatitidou C pečlivě vyšetří a posoudí zdravotní stav, především poškození jater. Podle toho se u některých pacientů volí přístup „čekat a sledovat“, ale u těch, jejichž játra vykazují znaky většího poškození, se léčba zahajuje co nejdříve.
Mýtus č. 10: Proti hepatitidě C neexistuje žádný lék.
Lék existuje, ale ne ve všech případech bývá léčba úspěšná. Cílem léčby je odstranit virus z krevního oběhu. Jestliže jsou hladiny viru v krvi 6 měsíců po ukončení léčby nedetekovatelné (tzn. nezjistitelné), jste považováni za vyléčené.
(hah)
Zdroje:
http://healthguides.healthgrades.com
www.everydayhealth.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.