Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Ať už si užíváte pláže v Thajsku, nebo poznáváte krásy rumunského venkova, všude na vás číhá nebezpečí v podobě žloutenky typu C. Virus přenášený krví je známý takřka v každé zemi na naší planetě a představuje výraznou hrozbu nejen pro cestovatele.
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace jsou virem hepatitidy C nakažena asi 2–3 % světové populace. To je pro představu 130 až 170 milionů obyvatel! Ve výskytu nalézáme značný nepoměr mezi vyspělými státy a takzvanými "zeměmi třetího světa". Například v USA je virem postiženo méně než 2 % celkové populace. Naopak v Egyptě trpí "céčkem" přibližně každý desátý člověk. Jak jsou na tom ostatní země?
Ať už se chystáte kamkoliv, nejprve si zjistěte, jaká zdravotní rizika vám v dané destinaci hrozí. Konkrétně u žloutenky typu C jsou nejčastější způsoby přenosu tyto:
Pro zdravotníky pracující v zahraničí přibývá ještě navíc bod "práce s lidskou krví".
Proti hepatitidě C bohužel neexistuje vakcína, a tak je jedinou účinnou ochranou dokonalá prevence.
Hepatitida C je důvěrně známá obyvatelům všech zemí světa. Podle statistických odhadů je možné, že v budoucnu předčí i moderní epidemii viru HIV. Infekční žloutenka totiž často probíhá chronicky, léčebné možnosti jsou omezené a nezřídka končí jaterním selháním nebo zhoubným nádorem jater.
(holi)
Zdroj: wwwnc.cdc.gov
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.