Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Touha po pohybu a příjemné tělesné únavě je přirozená. Pociťují ji i lidé se zdravotním handicapem. Tím může být také chronické onemocnění jater virem hepatitidy B nebo C. Oba tyto viry se přenášejí krví. Měli bychom tedy jejich nositelům omezovat přístup ke sportu?
Pravděpodobnost přenosu virů při sportovním kontaktu je velmi malá. Virus hepatitidy (žloutenky) typu B se přenáší krví (tedy například sdílením jehel) a pohlavním stykem, virus hepatitidy C pouze krví. O něco vyšší riziko nákazy by tak teoreticky mohlo být spojeno s bojovými sporty, kde hrozí znečištění otevřené rány krví soupeře. V praxi se však tato představa nepotvrdila. Jediná souvislost mezi sportem a vyšším výskytem hepatitidy C byla objevena u sportovců, kteří si injekčně aplikovali podpůrné prostředky.
Riziko přenosu virových žloutenek při sportu je extrémně nízké pro:
K přenosu nemůže dojít:
I když je nebezpečí přenosu malé, lze ho ještě snížit dodržováním jednoduchých zásad:
Na tato pravidla by měli myslet trenéři, sportovní zdravotníci i hráči samotní. Kromě virů hepatitidy B a C se totiž krevní cestou přenáší například také virus HIV, který způsobuje AIDS. Smyslem pravidel není šířit paniku. Cílem je v první řadě snížit riziko nákazy, i když je nízké. A také umožnit lidem, kteří mají v těle viry přenosné krví, užívat si radost z pohybu stejně jako ostatní.
(marz)
Zdroj:
www.betterhealth.vic.gov.au
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.