Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Chystáte se na letní dovolenou za hranice všedních dnů? Buďte opatrní! Zhruba třetina nových pacientů se žloutenkou typu A hlásí, že k nákaze došlo při pobytu v zahraničí. A nejedná se pouze o exotické destinace.
Žloutenka neboli hepatitida A je nakažlivé jaterní onemocnění způsobené virovou infekcí. Průběh choroby je nevyzpytatelný. Vyskytují se formy mírné, tedy trvající „jen“ několik týdnů, i závažné, s několikaměsíčním průběhem. Někdy pacienti ani netuší, že hepatitidu A právě prodělávají, jindy musí být hospitalizováni kvůli špatnému zdravotnímu stavu.
Nákaza se šíří velmi snadno fekálně-orální cestou. To znamená, že osoba, která se nově infikuje, nejdříve virus spolkne společně s výkaly již nemocného člověka. Jak je to možné?
Osobním kontaktem
Přenos infikovanou vodou či jídlem
Je to jednoduché. Proti hepatitidě A existuje dostatečně účinné, bezpečné a dobře tolerované očkování. Nezapomeňte se však naočkovat včas – ochrana proti viru vzniká po 2 až 4 týdnech od aplikace první dávky. Pokud vakcinaci před odjezdem již nestihnete, dbejte alespoň zvýšené hygieny:
Očkováním a správnou hygienou zabráníte tomu, abyste si domů kromě hezkých vzpomínek nepřivezli i nepříjemného společníka v podobě žloutenky typu A.
(msd)
Zdroj:
www.cdc.gov
www.zloutenky.cz
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.