Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Jaterní biopsie je velmi důležité vyšetření, které se obvykle provádí i u pacientů s hepatitidami. Chvilka nepohodlí stojí za to – zákrok totiž umožní či zpřesní volbu dalšího postupu terapie.
Biopsie v překladu znamená odběr živé tkáně. Přesně ten vás tedy čeká, pokud jste se s tímto termínem setkali na své lékařské žádance. Jakkoliv to může znít hrozivě, jedná se jen o malinký kousek jater. Z něho lékaři získají přesný obrázek o průběhu zánětu v tomto orgánu, zejména pak o množství postižených buněk a o tvorbě vaziva, které bývá důsledkem nemoci a je silně nežádoucí. Vazivo totiž vzniká místo jaterních buněk, takže játra přestávají plnit svou funkci. Především u hepatitidy C se někdy bez biopsie neobejdeme, protože výsledky krevních testů kolikrát nekorespondují se skutečným postižením jater.
Předtím, než se lékaři pustí do zákroku, dají vám podepsat informovaný souhlas.
Získání tkáně nezabere více než pár vteřin. Vzorek se poté uzavře do zkumavky a je dopraven na histologii. Po zákroku je pacient ještě několik hodin sledován, a pokud nejsou komplikace, je propuštěn domů. V místě odběru může ještě asi týden přetrvávat mírná citlivost až bolest. Samotný výkon je bezbolestný.
Na histologii provede odborník pečlivé vyšetření odebraného materiálu pod mikroskopem. Vzorek jater zhodnotí a sepíše nález. Díky tomu je váš ošetřující lékař informován o stupni postižení a na základě těchto údajů pak zvolí vhodnou léčbu. Pokud u vás terapie již probíhá, biopsií lze snadno ověřit její účinnost.
(brbr)
Zdroj:
www.hepatitis.va.gov
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.