Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Rotaviry, viry žloutenky B a C, HIV či chřipky. Virus se často skloňuje ve všech pádech, nejvíce v době, kdy vědci objeví nějakou novou očkovací látku.
Rotaviry, viry žloutenky B a C, HIV či chřipky. Virus se často skloňuje ve všech pádech, nejvíce v době, kdy vědci objeví nějakou novou očkovací látku. Co to ale vlastně je? Zjednodušeně jde jen o genetickou informaci obalenou jakousi "skořápkou". Toť vše. Sám se virus nedokáže ani množit, k tomu potřebuje nějakou buňku.
Viry jsou všude kolem nás. Těm, které způsobují onemocnění, se říká patogenní. Mohou napadat rostliny, živočichy i jednotlivé bakterie. U člověka se mohou uchytit na sliznicích, pak způsobují třeba rýmu či chřipku. Viry se ale mohou dostat i do krevního oběhu, čímž se roznesou po celém těle. Pak napadají buňky různých orgánů a tam se množí. Aktivuje se imunitní systém a proti virové infekci bojuje. Stavu, kdy virus pronikne do krevného oběhu a je jím roznášen, se říká virémie.
Nejčastěji se zjišťují tito původci virových onemocnění:
Metod na detekci virů je několik:
Viry jsou zákeřné, někdy může trvat několik týdnů, než jsou laboratorní metody schopny je zachytit. Jindy zase vycházejí falešné výsledky, takže je nutno metodu změnit a test opakovat. Vždy je ale důležité, aby ruku v ruce šly laboratorní metody a klinický obraz pacienta.
(vav)
Zdroje:
www.rightdiagnosis.com
www.webmd.com
virology-online.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.