Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Všechny žloutenky z těch nejběžnějších, ať už jde o A, B, či C, mají společný průvodní znak – a tím je zežloutnutí. Jak dále lékaři odhalují konkrétního viníka onemocnění a co může pacienty čekat?
Úloha lékaře je v lecčems podobná práci detektiva:
Jaterní buňky jsou vlastně takovými neuvěřitelně výkonnými malými továrnami, které jsou díky enzymům vybaveny k tvorbě nových látek, k jejich odbourávání a zneškodňování. Za normálních okolností tyto enzymy neopouští jaterní buňku. Pokud však dojde k jejímu poškození, mohou enzymy uniknout do krve. Biochemické testy pak určí, jaké množství uniklo a podle toho se usuzuje na míru jaterního poškození.
Náš imunitní systém je tak propracovaný, že na každý virus reaguje specifickými protilátkami. Některé typy těchto protilátek navíc tělu zajišťují budoucí imunitu v případě žloutenky A a B. Lékaři testují krev na protilátky specifické pro žloutenku A či B a podle jejich přítomnosti pak jednoduše určí, o jaký typ hepatitidy se jedná. U „céčka“ je princip podobný. Není tedy třeba se bát, že by lékaři neodhalili, o kterou žloutenku se ve vašem konkrétním případě jedná.
(dak)
Zdroj: hepatitis.about.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.