Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Nejčastější hepatitidy – tedy A, B, C, D a E – se od sebe liší možná víc, než byste čekali. Rozdíly najdeme nejen mezi jednotlivými viry, ale i mezi nemocemi, které způsobují.
To, že virus jedné nemoci se často vyskytuje v mnoha formách, je známá věc. Je tomu tak například u viru chřipky – ten neustále mutuje a téměř každý rok se objeví jeho nový typ. Proto je stále nutné vyvíjet nová očkování a proto čas od času vznikají epidemie, jako byly ptačí či prasečí chřipka. Kdo si však myslí, že s hepatitidami je to podobně, je na omylu.
Pět virů jednotlivých hepatitid není příbuzných. Každý z nich patří do jiné skupiny. Liší se velikostí a stavbou virové částice, svým výskytem, způsobem přenosu, inkubační dobou i závažností infekce. Jediné, co mají společného, je jimi způsobený zánět jater a jeho příznaky. A proto, pouze proto, si vysloužily společné jméno – viry hepatitid. K přenosu může dojít:
Je hepatitida zabiják? I to je velmi různé. Bouřlivý průběh, který by způsobil jaterní selhání a smrt během několika dnů, je možný u všech hepatitid, je však velmi vzácný. Typické smrtelné komplikace (cirhóza, karcinom jater) vznikají spíše pozvolna, při chronických formách onemocnění. Chronickou infekci, tedy trvající déle než půl roku, vyvolává hepatitida C téměř vždy (85–90 % všech nakažených). V případě typu B je to v 10 až 15 %, naopak u hepatitid A a E se chronický průběh vůbec nevyskytuje. Tyto infekce probíhají většinou rychle, do dvou měsíců odezní a jen vzácně způsobují vážné, či dokonce smrtelné komplikace. Hepatitida D je zvláštní případ – vyskytuje se pouze společně s typem B a její závažnost závisí na tom, kdy se k původní nákaze přidružila.
Pokud se hepatitidou nakazíme, je k dispozici celá řada virostatických léků. Například u typů A, E a akutní B však tato léčba nepřináší výsledky, podávají se tedy jen léky na zmírnění příznaků a tělo se s infekcí musí vypořádat samo.
(luko)
Zdroje:
HAVLÍK, Jiří et al. Infekční nemoci. 2. vyd. Praha: Galén, 2002.
BEDNÁŘ, Marek, Věra FRAŇKOVÁ, Jiří SCHINDLER, Andrej SOUČEK a Jiří VÁVRA. Lékařská mikrobiologie: Bakteriologie, virologie, parazitologie. Marvil, 1996.
zdravi.e15.cz
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.