Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Děsíte se toho, co vaše dítě zase „přinese“ ze školy za nemoc? Pokud je pro vás strašákem epidemie žloutenky typu A, zachovejte klid. Existují jistá preventivní opatření, která by nákaze měla zabránit.
Hepatitida typu A se nejčastěji přenáší takzvanou orofekální cestou. To znamená, že virus je vylučován stolicí. A pokud si nakažený jedinec špatně myje ruce, může infikovat jinou osobu buď přímým kontaktem, nebo kontaminací předmětu, kterého se posléze druhý člověk dotkne. V našich podmínkách se pak jen výjimečně setkáme s nákazou potravinami. Šíření viru ve větších kolektivech, zejména v prostředí dětí, je relativně snadné. Je proto vhodné potomka poučit a vysvětlit mu, jak se nemoc přenáší a na co si dávat pozor. Velmi důležité je dodržovat následující základní hygienické návyky:
Pokud se ve škole či školce hepatitida A u některého z dětí prokáže, je nutné přijmout příslušná bezpečnostní opatření. Kromě informování žáků a jejich rodičů je samozřejmostí zajištění dezinfekce WC a koupelen a pořízení dostatku jednorázových papírových ručníků a mýdla. Rovněž je důležitá dezinfekce rukou – po použití WC, ale i před rozbalením svačiny. Lze používat například speciální gely. Jen výjimečně je nutné vzdělávací zařízení z karanténních důvodů uzavřít (v případě nutnosti se tak děje na 50 dní od posledního diagnostikovaného případu).
Očkování proti hepatitidě A sice není povinné, ale jako prevence nepříjemného onemocnění se vyplatí. Je totiž velmi účinné a bezpečné. Proti viru poskytuje ochranu na deset i více let. V případě hrozící či probíhající epidemie bývá očkování hrazeno státem.
(brbr)
Zdroje:
www.ucitelskenoviny.cz
www.szu.cz
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.