Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Infekční žloutenky jsou nepříjemná nakažlivá onemocnění, která v některých případech mohou mít doživotní následky. Omezit riziko nakažení lze dodržováním hygienických pravidel.
Infekční žloutenky jsou nepříjemná nakažlivá onemocnění, která v některých případech mohou mít doživotní následky. Omezit riziko nakažení lze dodržováním hygienických pravidel. Více ohroženy jsou děti, které méně dbají o hygienu a o rizicích infekce neví.
Virová žloutenka typu A se pro svoji typickou cestu přenosu nazývá „nemoc špinavých rukou“. Viry se u nemocného člověka vyskytují ve stolici, a to ještě dříve, než se objeví první příznaky. Pak stačí, aby si nemocný po použití toalety neumyl (nebo špatně umyl) ruce a roznáší viry po okolí. Proto je tak důležité, aby se děti naučily starat se o svoji hygienu.
Prevence žloutenky A:
Pokud se žloutenka typu A v kolektivu vyskytne, potenciálně ohroženi jsou všichni, kdo s nemocným používali stejnou toaletu. Větší riziko přenosu je tedy ve školkách, školách, na letních táborech apod.
Proti žloutence typu A se lze chránit očkováním.
Další u nás běžné žloutenky (B a C) se přenáší kontaktem infikované tělní tekutiny (např. krve) s porušenou kůží. Může k tomu dojít, pokud se děti při hře poraní o odhozené injekční jehly nebo střepy od lahví.
Poučte je zejména o těchto pravidlech:
Proti žloutence typu B se u nás plošně očkuje (je součástí tzv. hexavakcíny). Proti žloutence typu C očkování neexistuje, takže je potenciálně nebezpečná.
Těchto pár jednoduchých rad může vašim dětem pomoci nechytit žloutenku. Děti poučit se jistě vyplatí. V lepším případě si mohou ušetřit několik týdnů v nemocnici a dalších pár týdnů diety bez tuku.
Pokud se chystáte do míst s nižším hygienickým standardem, zvažte očkování.
(uli)
Zdroj:
www.szu.cz
magistrat.praha-mesto.cz
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.