Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Onemocnění hepatitidou typu C je celosvětovým problémem. Tento virus může způsobovat akutní i chronické jaterní onemocnění. Infekce je pohlavně přenosná, jednou z možných cest nákazy je i přenos z těhotné ženy na plod.
Podle Světové zdravotnické organizace jsou z celkové světové populace asi 3 % infikována virem hepatitidy typu C. Pozitivita mezi těhotnými se udává mezi 1 a 8 %. Výskyt žloutenky typu C v dětském věku se stejně jako u ostatních věkových kategorií liší podle typu státu. V rozvinutých zemích je udáván mezi 0,05 a 0,36 %, zatímco v rozvojových destinacích je to 1,8–5,0 %. U dětí je nejčastějším typem přenosu vertikální cesta.
O mechanismu předání hepatitidy typu C z matky na dítě se toho moc neví. Dle dostupných znalostí je připouštěn jak přenos přes placentu ještě v děloze, tak předání infekce v průběhu porodu. Riziko se obvykle udává kolem 5 %, přičemž existují faktory, které nebezpečí zvyšují.
Stále se hojně diskutují někteří činitelé, kteří podle dostupných informací nebezpečí předání „céčka“ z matky na dítě nezvyšují.
Předání žloutenky typu C na plod je možný vertikálním přenosem. Podle studií je vaginální porod stejně rizikový stran možného přenosu jako plánovaný císařský řez – proto je obecně upřednostňován. Kojení je u maminek s hepatitidou typu C podporováno.
(boba)
Zdroje:
http://hepatitiscnewdrugresearch.com
www.healthline.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.