Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Žloutenka typu C je dnes již léčitelné onemocnění. Léčbu je ale třeba zahájit dříve, než infekce zanechá trvalé následky. Vědomé oddalování řešení je velmi riskantní, přesto musí být proces uzdravování někdy plánovaně odložen.
Hepatitida C je infekční zánět jater. Bez léčby může způsobit rozvoj cirhózy, což je přestavba jater, která poškozuje jejich funkci a někdy končí i selháním. Stane se tak u 5–20 % nemocných. Proto je žloutenka typu C jednou z hlavních příčin transplantace jater. Osoby s touto nemocí mají také zvýšené riziko rozvoje hepatocelulárního karcinomu, tedy rakoviny jater. Podle údajů Světové zdravotnické organizace se nádor objeví u zhruba 1–5 % pacientů s hepatitidou C.
Z uvedených údajů je velmi dobře patrné, že jakékoliv zdržení s terapií se nemusí vyplatit. Někdy ovšem ke zpoždění dojde. Proč?
Mnoho pacientů s hepatitidou C o své infekci vůbec neví. Považují obtíže za chřipku nebo důsledek pití alkoholu, bojí se jít na vyšetření či o existenci žloutenky typu C nic nevědí. Na vyšetření proto raději zajděte, pokud jste:
Některá léčiva se nedají kombinovat, protože jejich současné podávání může vážně poškodit pacientovo zdraví. Ale pokud například užíváte preparáty na snížení krevního tlaku nebo proti diabetu, jejich braní nelze jen tak přerušit. Není-li možné zároveň s jejich konzumací podstoupit léčbu hepatitidy, lékař může doporučit přechod na jiný přípravek. To ale může zabrat určitý čas.
Má-li lékař podezření, že byste během terapie konzumovali alkohol nebo drogy, může doporučit nejprve léčbu závislosti. Teprve po jejím úspěšném dokončení navrhne terapii hepatitidy. Kombinace těchto dvou návykových látek a léků proti žloutence totiž může jaterní tkáň těžce a nevratně poškodit.
Pokud máte pozitivní vyšetření krve, ale biopsie neprokázala probíhající zánět jater, odborník často navrhne, aby léčbě předcházelo sledování. Nemalé procento pacientů překoná infekci virem HCV i bez terapie, aniž dojde k zánětu jater.
Jestliže se dlouhodobě léčíte například s depresí nebo jinou duševní nemocí, může opět nastat problém s kombinováním léků. Některé léčebné režimy proti hepatitidě C také mohou mít samy o sobě nežádoucí účinky psychiatrického rázu. Proto je lépe před započetím terapie provést důkladné vyšetření a zvážení všech hledisek, aby nedošlo ke zhoršení zdraví pacienta.
Žijete-li v zahraničí, ujistěte se, že léčba bude vaší pojišťovnou kryta. Léčiva jsou velmi drahá a může se stát, že než najdete vhodné řešení, nebudete si ji moci dovolit. V ČR je plně hrazena zdravotní pojišťovnou.
(pez)
Zdroj:
www.everydayhealth.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.