Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Jedna z nejčastějších komplikací hepatitidy B je rakovina jater, konkrétně jedna její verze – hepatocelulární karcinom. Studie publikované v časopise Gastroenterology přináší nové důkazy o tom, že antivirová terapie nebezpečí rakoviny u pacientů s chronickou hepatitidou B účinně snižuje.
První studie probíhala na Tchaj-wanu a zpětně sledovala časnost výskytu rakoviny jater u pacientů s různými druhy léčby žloutenky typu B v průběhu 7 let. Jaké přinesla výsledky?
Výsledky studie jednoduše shrnuje její vedoucí Chun-Ying Wu: „Čím je pacient mladší a jeho játra jsou méně poškozena, tím spíše bude před rakovinou uchráněn.“
Mezi jednotlivými léky ale také existují rozdíly. Nemocná játra končí často jejich transplantací či v horším případě selháním a následnou smrtí. Další výzkum vedený v Jižní Koreji potvrdil, že množství takto černých scénářů je možné snížit podáním silnějšího antivirotika. Čím silnější lék, tím menší pravděpodobnost transplantace či úmrtí. Naopak na výskyt rakoviny síla léku vliv nemá, vždy byl zaznamenán mírný pokles.
„Potenciální nebezpečí rakoviny přetrvává u všech pacientů s hepatitidou B bez ohledu na sílu antivirotika,“ říká vedoucí korejské studie Young-Suk Lim. Proto je podle něj nutné známky nádorového onemocnění neustále hlídat. Léky tedy dokážou nebezpečí nádorového bujení zmírnit, ochránit před ním ale člověka zatím úplně nedokážou.
(jez)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.