Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Každé poranění kůže nás více či méně ohrožuje. Krevní ztráty bývají u běžných zranění minimální, někdy nám však může jako "vzpomínka" zůstat jizva.
Každé poranění kůže nás více či méně ohrožuje. Krevní ztráty bývají u běžných zranění minimální, někdy nám však může jako "vzpomínka" zůstat jizva. Ovšem ani to ještě není to nejhorší – největším nebezpečím je totiž možnost infikování rány.
Tekoucí krev částečně sice ránu vymývá, ale všechny „nečistoty“ vyplavit nedokáže. V minulosti se lidé děsili především tetanu a vztekliny, dnes je strašákem žloutenka typu C a virus HIV. Nebezpečí přenosu žloutenky typu B s rostoucí proočkovaností populace již klesá. Nemá cenu ale zbytečně panikařit při každé odřenině. Pozor však, pokud jste se zranili při kontaktu s nějakým „živým“ či od živého tvora pocházejícím materiálem. Některé infekce se totiž mohou do těla dostat i přes neporušené sliznice, např. při potřísnění oděvu či při náhodné kontaminaci oka a spojivky. Co dělat v takovém případě?
Podívejme se na stručný přehled nejběžnějších druhů poranění a první pomoc. V případě rozsáhlejších zranění je nutný co nejrychlejší zásah lékaře!
Jak bylo již řečeno, zranění od zvířat, jehly a obzvláště hluboká či rozsáhlá poranění by měla být ošetřena a zaznamenána lékařem. I déle se nehojící rány by měl vidět doktor. Zároveň byste měli popsat, jak k události došlo, a uvést datum posledního očkování proti tetanu a žloutence typu B. Pokud bylo zranění způsobeno člověkem či zvířetem, je dobré mít o původci zranění co nejvíce informací – člověka nejlépe přivést s sebou, v případě zvířete sehnat majitele či nechat zvíře odchytit a podrobit jej veterinární prohlídce.
(vav)
Zdroje: www.admin.ox.ac.uk
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.