Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Na 19. května letos připadl Světový den hepatitid. Tato iniciativa si klade za cíl především upozornit na fakt, že z globálního hlediska, je každý dvanáctý člověk nakažen virem hepatitidy typu B nebo C.
Na 19. května letos připadl Světový den hepatitid. Tato iniciativa si klade za cíl především upozornit na fakt, že z globálního hlediska, je každý dvanáctý člověk nakažen virem hepatitidy typu B nebo C. Je to více než u jakékoli jiné infekční nemoci, včetně TBC nebo malárie. Česká republika je na tom podstatně mnohem lépe, než odpovídá celosvětovým statistikám, to ovšem neznamená, že hepatitidy jsou zde nemocí známou jen z učebnic.
Oproti hepatitidě typu A, která je obvykle onemocněním s jasně definovaným začátkem a koncem, představuje u hepatitid typu B a C největší problém jejich možný přechod do chronicity s následným častým rozvojem cirhózy a vysokým rizikem vzniku primárního nádoru jater.
V Česku je chronicky infikován virem hepatitidy B přibližně jeden člověk ze dvou set, u chronické hepatitidy C jsou vzhledem k často asymptomatickému průběhu k dispozici jen odhady, podle kterých je prevalence této infekce 0,2 procenta. Aktuální přesná data chybějí, protože v České republice se již řadu let z finančních důvodů nekonaly sérologické přehledy.
V roce 2007 bylo na našem území nově zachyceno 276 případů hepatitidy typu B a 867 virového zánětu jater typu C. Zvláště ve druhém případě však tento počet pravděpodobně popisuje jen příslovečný vrcholek ledovce. V loňské statistice figuruje též 37 nových případů hepatitidy typu E. "Ještě před nedávnem jsme se domnívali, že tento typ je pouze importovanou infekcí. Nyní již k nákaze dochází i na našem území, především prostřednictvím prasat, ať už divokých nebo domácích," říká doc. MUDr. Petr Urbánek, hepatolog z Interní kliniky 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
I v ČR se účinné léčby dostane jen části nakažených. Lékem volby je nyní u chronické hepatitidy typu C kombinace pegylovaného interferonu alfa a ribavirinu, u chronické hepatitidy B se podává pegylovaný interferon alfa v monoterapii. Aby vůbec mohlo k terapii dojít, je především nutné stanovit správnou diagnózu. "Proto mimo jiné doporučujeme, aby každý, kdo má zvýšené jaterní testy, byl následně vyšetřen na hlavní krví přenosné choroby, mezi které hepatitidy samozřejmě patří," uvádí doc. Urbánek. Při léčbě, která trvá přibližně rok, je kvalita života pacienta zřetelně nižší než před ní. "Je tedy třeba nemocného k terapii motivovat a nechat jej, aby se na toto obtížné období připravil," doporučuje doc. Urbánek.
Hlavní cestou přenosu hepatitidy typu C je nyní injekční aplikace drog. Mezi dlouhodobými uživateli drog je takto infikováno šedesát procent osob, v Praze ještě více. To však neznamená, že se tato nemoc týká pouze této komunity. "Ze současných pacientů se polovina nakazila jinak – může jít o hemofiliky, kteří dostávali koagulační faktory před rokem 1987, příjemce krve a krevních derivátů před rokem 1992, dialyzované pacienty, ale i zdravotníky, kteří se nakazili při výkonu profese," vysvětluje doc. Urbánek.
Zdroj: Medical Tribude, Ročník IV, číslo 16, 26. května 2008, www.medical-tribune.cz
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.