Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Chystáte se v létě cestovat do zahraničí? V tom případě zvažte očkování proti žloutence. Samozřejmě záleží, kam se chystáte.
Chystáte se v létě cestovat do zahraničí? V tom případě zvažte očkování proti žloutence. Samozřejmě záleží, kam se chystáte. Zatímco třeba do Chorvatska takové opatření nutné není, do afrických zemí by mělo být samozřejmostí.
Mezi časté suvenýry, které si cestovatelé z dovolené pravidelně vozí, patří i nějaká infekční nemoc. Jednou z nejčastějších je, kromě "cestovatelského průjmu", i hepatitida. Proto je třeba se nechat s dostatečným předstihem očkovat.
Český Státní zdravotní ústav doporučuje očkování proti hepatitidám A a B při cestování do následujících zemí:
Je ale důležité vzít v úvahu, že v některých zemích je očkování povinné a je vyžadován záznam v Mezinárodním cestovním průkazu. Obdržíte ho na příslušném pracovišti.
Je možné nechat se očkovat jak u svého praktického lékaře, tak i například v očkovacích centrech hygienických stanic. Očkuje se třemi dávkami a dávka stojí cca 1 000–1 500 Kč. Některé zdravotní pojišťovny navíc na očkování přispívají.
V rámci standardní základní imunizace se aplikují tři dávky vakcíny. První dávka se podá ve zvolené době, druhá o měsíc později a třetí šest měsíců po první dávce. Ve výjimečných případech lze u dospělých, kteří očekávají, že do jednoho měsíce či o málo déle po zahájení vakcinace budou cestovat a nemají dost času na ukončení standardní vakcinace podle schématu 0–1–6 měsíců, podat tři intramuskulární injekce podle schématu 0–7–21 dnů. Při tomto vakcinačním schématu je doporučeno aplikovat ještě čtvrtou dávku, a to 12 měsíců po první dávce. Imunizační schéma je nutné dodržet. Základní očkování se má v celém období provádět stejným přípravkem.
(kam)
Zdroje:
www.szu.cz
www.orange-travel.cz
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.