Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Kolik lidí aktuálně trpí virovou hepatitidou C? A kolik jich za poslední měsíce přibližně nově onemocní? To vše a mnohem více o této infekční nemoci prozradí informační systém EPIDAT.
Aktuální čísla nemocných žloutenkou typu C jsou volně přístupná a lze je dohledat na stránkách Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) v údajích o hlášených infekčních onemocněních. Tato data jsou shromažďována prostřednictvím informačního systému infekčních nemocí zvaného EPIDAT. Je to program, který slouží k povinnému hlášení, evidenci a analýze výskytu infekčních nemocí v České republice. Povinné hlášení je důležité pro místní, krajskou, státní i nadnárodní kontrolu šíření těchto infekčních nemocí. Z České republiky se dále hlásí EU a Světové zdravotnické organizaci (WHO). Pro upřesnění – hlásí se pouze infekční nemoci, pokousání zvířetem a pohlavně přenosné choroby.
Dostupný je nejen aktuální počet nemocných, ale i přehled vývoje této infekční nemoci v posledních měsících a letech. Snadno lze dohledat také počty úmrtí na žloutenku typu C. Nejčerstvější dostupná data jsou za měsíc listopad roku 2010, kdy bylo v ČR hlášeno 58 nových výskytů žloutenky typu C.
Při porovnání se stejným měsícem v letech 2001 až 2009 pozorujeme vcelku mírný pokles, sem tam se samozřejmě vyskytnou výkyvy směrem nahoru (roky 2005 a 2007):
Celkový počet nemocných žloutenkou typu C dosahoval v listopadu 2010 i se započtením 58 nových případů čísla 607. Opět při porovnání s minulými roky (2001 až 2009) dochází k mírnému poklesu výskytu žloutenky typu C:
Počet zemřelých na žloutenku typu C v roce 2009 byl 30, z nichž ani jedno úmrtí se nevyskytlo u dítěte mladšího 14 let.
Nově byly do statistik zařazeny také případy infekčních nemocí u cizinců. Z celkového počtu 125 000 hlášených případů infekčních onemocnění do informačního systému EPIDAT v roce 2009 bylo 907 případů zaznamenáno u cizích státních příslušníků. Největší podíl na celkovém výskytu infekčních nemocí v ČR mají cizinci právě v případě onemocnění virovou hepatitidou (všemi typy), kde dosáhli pětiprocentního podílu případů hlášených v roce 2009, což je 30 případů z 607.
(ercp)
Zdroj:
Státní zdravotní ústav (SZÚ)
Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS)
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.