Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Zajímá vás, čím to je, že někdo onemocní virovou hepatitidou a za pár měsíců je zdravý, zatímco jiný se s touto nemocí jater potýká po zbytek života? Důvodem je rozdílný průběh jednotlivých forem, který je závislý i na příčině žloutenky. Mimo jiné prozradíme, jak se liší akutní a chronická forma této choroby.
Řada lidí se mylně domnívá, že hepatitida neboli žloutenka vždy označuje nakažlivé virové onemocnění jater. Hepatitida je však název pro všechny zánětlivé choroby jater, ať je už příčina jakákoliv. Rozdílný může být i průběh, takže rozlišujeme hepatitidu akutní a chronickou.
Přestože příznaky různých typů žloutenky a jejich dopad na játra může být velmi podobný, liší se v tom, jak a kdy mohou náš organismus napadnout. Možných příčin hepatitidy je velmi mnoho, odlišnosti najdeme i v jejich průběhu a v délce trvání nemoci.
Žloutenka typu A nepřechází do chronického stadia, přesto ale může i tato „nemoc špinavých rukou“ způsobit velké problémy. U hepatitidy B a C je situace složitější. Mnoho pacientů se z hepatitidy zotaví a získá celoživotní imunitu, někteří nemocní ale zemřou již v akutním stadiu na selhání jater. U dalších osob pak může „béčko“ a „céčko“ přejít do chronické hepatitidy, která trvá déle než půl roku. Komplikací je často cirhóza nebo rakovina jater. Žloutenka může být akutní (pokud trvá méně než šest měsíců) nebo chronická (jestliže zánět jater přetrvává déle než půl roku).
(hak)
Zdroj: www.webmd.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.