Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Virová hepatitida B je známá svou tendencí ke chronicitě. Pacienti onemocněním trpí i desítky let. Při dlouhodobém průběhu se navíc mohou u některých nemocných objevit nepříjemné komplikace v podobě jaterní cirhózy či karcinomu jater.
Virová hepatitida B je známá svou tendencí ke chronicitě. Pacienti onemocněním trpí i desítky let. Při dlouhodobém průběhu se navíc mohou u některých nemocných objevit nepříjemné komplikace v podobě jaterní cirhózy či karcinomu jater. Rozvoj těchto chorob závisí především na životosprávě, do níž spadá i požívání alkoholu.
Na diagnózu tzv. hepatocelulárního karcinomu umírá každý devátý nosič virové hepatitidy B. Tento zhoubný nádor vzniká nejčastěji na podkladě jaterní cirhózy. Dalšími rizikovými faktory jsou jedy, z nichž je velmi významný aflatoxin – jed produkovaný plísní rodu Aspergillus. Cirhóza přitom znamená přestavbu jaterní architektury na uzlovité struktury s velkým množstvím vaziva. Na jejím vzniku se podílí mnoho podnětů, mezi ty nejčastější patří:
Hepatocelulární karcinom má celkem špatnou prognózu. Při manifestaci prvních příznaků je bez terapie průměrná doba přežití 3 až 4 měsíce.
Vědci skutečně potvrdili následující:
Pokud si příležitostně nějakou tu sklenku dopřejete, nemusíte se obávat okamžitého poškození jater. Na druhou stranu při dlouhodobém požívání alkoholu hrozí velmi vysoké riziko rozvoje cirhózy a následně i karcinomu. Stále tak platí oblíbené přísloví, že prevence je nejlepší v boji proti mnoha chorobám, dvojnásobně pak u nádoru jater.
(holi)
Zdroj:www.hivandhepatitis.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.