Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Játra představují životně důležitý orgán. Jejich úplné selhání, ať už působením jedů, nebo kvůli probíhající chorobě, tak vždy ohrožuje dotyčného na životě. Na druhou stranu mají játra ve srovnání s ostatními orgány největší regenerační schopnost, a mohou tak překonat i významné poškození.
Odborníci poukazují na velkou funkční rezervu jater. To znamená, že pro zachování základních funkcí, které tento orgán zajišťuje, postačí pouhá pětina jaterní tkáně. Umění znovuobnovení se pak naplno uplatní například v okamžiku, kdy je velká část jater odstraněna či poraněna. Orgán je za určitých podmínek dokonce schopen dorůst do původní velikosti. Obě tyto výjimečné vlastnosti představují velkou výhodu při transplantaci. Umožňují totiž přenesení jen malé části tkáně živého dárce, která u příjemce doroste do odpovídající velikosti. V těle dárce jsou již během několika prvních minut zahájeny procesy vedoucí k množení zbylých jaterních buněk, a to včetně těch tvořících žlučové vývody. Orgán tak začíná velmi brzy regenerovat zpět do původního stavu.
Zajímavá je rovněž skutečnost, že přestože se jaterní buňky během obnovovacích procesů zaměřují zejména na množení, stále si zachovávají své důležité vlastnosti a metabolické funkce. Proto ani v období po odstranění velké části tkáně nedochází k jaternímu selhání a stále pokračuje:
Přestože mají játra až zázračnou schopnost regenerace, neznamená to, že orgán takzvaně vydrží všechno. Například poškození dlouhodobým užíváním alkoholu může vést až k cirhóze, kterou už játra sama „opravit“ nedokážou.
(veri)
Zdroj:
http://www.vivo.colostate.edu/
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.