Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Někteří lidé žijí určitý čas se žloutenkou typu C, aniž by podstupovali jakoukoli léčbu. V určitých případech lékaři rozhodnou, že je možné vyčkávat. Před začátkem terapie je totiž nutné vzít v úvahu mnoho různých faktorů a ujistit se, že benefity léčby budou převyšovat její rizika.
Máte-li akutní žloutenku typu C, váš lékař může naplánovat určitou péči. Ta ani nemusí vyžadovat medikaci jako takovou, ale bude obsahovat pravidelné krevní testy, aby se vidělo, jak tělo se žloutenkou bojuje. Oproti tomu terapie chronické formy zpravidla vyžaduje léčbu medikamenty – antivirotiky.
I když je nákaza „céčkem“ potvrzena krevními testy a biopsií, není vždy nezbytně nutné léčbu zahajovat. Jsou-li vaše játra bez jizvení, je možné ji odložit. Naopak máte-li již známky tzv. cirhózy (jizevnatá přestavba jaterní tkáně se sníženou funkcí), měla by terapie začít okamžitě.
Během testování budou lékaři také zjišťovat, jak velké množství viru je ve vašem krevním oběhu. Dále určí, jaký druh žloutenky typu C máte. S tím nejčastějším – genotypem 1 – vás čeká delší terapie než s genotypy 2 a 3.
Léčba obsahující interferon může znamenat, že vás neminou vedlejší účinky. Ty vypadají jako chřipkové onemocnění – bolesti svalů, únava, horečka, bolesti hlavy a další. Začnete-li s terapií a nastoupí-li u vás tyto nežádoucí účinky, není vhodné proces ukončovat. Je potřeba tyto komplikace přetrpět.
Aplikace interferonu bohužel zvyšuje riziko vzniku deprese. Máte-li proto tyto sklony, lékař o tom musí vědět, aby informaci mohl vzít v úvahu při výběru léčby.
Plánujete-li těhotenství, lékař může chtít začít s terapií žloutenky ihned. Cílem je odstranit virus z vašeho těla ještě před početím. Na druhou stranu, jste-li již gravidní, vše bude muset počkat, jelikož neexistuje schválená léčba hepatitidy C v těhotenství. Nyní dostupné léky by totiž mohly poškodit plod.
Důležitá je také celková zdravotní kondice a přidružená onemocnění. Choroby ledvin, srdce či například autoimunitní nemoci mohou znatelně ovlivnit léčbu žloutenky.
Je-li tedy pro vás nyní lepší s terapií žloutenky typu C vyčkat, lékař bude pravděpodobně chtít alespoň pravidelně monitorovat funkci vašich jater. K léčbě tak můžete postupně teprve dospět, nebo také ne.
(boba)
Zdroj:
http://healthguides.healthgrades.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.