Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Závislost na nezákonných drogách, natož na alkoholu může postihnout člověka z jakékoliv skupiny. Bohužel ani po úspěšné léčbě závislosti nemá člověk vyhráno a celý život nad ním visí řada hrozeb. Soužití s takovým partnerem pak často nemusí být právě ideální.
Každý, kdo nepodlehl lákadlům drog, má pocit, že jemu se to ani v budoucnu stát nemůže. Opak je pravdou, tato hrozba platí pro každého. Varovným signálem je, že procento drogově závislých neklesá, podle optimistických údajů zůstává na stejné hodnotě.
Hrozbou pro největší množství lidí je alkohol. A nic na tom nemění ani fakt, že společensky je velmi tolerován. Tvrdé – navíc nelegální – drogy jsou méně dostupné, méně používané, zato velmi nebezpečné. A následky mohou být tragické v obou případech.
Drogy, které se zavádí do žíly, nesou i jiná rizika než vznik závislosti. Takovými je přenos různých nemocí, např. žloutenky, AIDS, mohou způsobit onemocnění srdce, cév a řadu dalších nemocí.
Už samotná abstinenční léčba znamená velký úspěch, protože ne každý závislý je ochoten ji podstoupit. Bohužel i po dokončené léčbě se může člověk k drogám vrátit, dokonce je šance dost vysoká. Samozřejmě po celý život by měl člověk abstinovat a neužívat žádné drogy.
Když se drogově závislý vrátí z „bezpečí“ léčebny do běžného života, číhá na něj na každém rohu nebezpečí. Alkoholikovi se může stát osudnou pouhá cesta kolem hospody, bývalému narkomanovi „kamarád“ z party. K tomu se připojují problémy, které vznikly během závislosti – placení dluhů, ztráta zaměstnání, bydlení, zázemí přátel, někdy i rodiny. Není výjimkou, že se situace zdá bezvýchodná a droga se zdá být jedinou nadějí – a je to tu zpět.
Samozřejmě i člověk s drogovou minulostí může žít normální život se stálým partnerem. Partner může mít drogovou minulost také nebo to může být naprostý abstinent. Pár, kde oba holdovali drogám, je ale velmi rizikovou dvojicí: riziko znovusáhnutí po droze je zde téměř dvojnásobné. Pokud jeden z partnerů zkušenost se závislostí nemá, měl by o této životní etapě svého protějšku určitě vědět.
I vyléčený člověk si může nést řadu potíží velmi dlouhou dobu po ukončení užívání drogy. Například nemoci, které závislý získal kvůli drogám, mohou trvat dlouhou dobu, partner se může nakazit, může se přenést na potomky. Také jiné nemoci, např. cirhóza, nemoci srdce, se můžou projevit po dlouhé době a způsobit člověku obavy o partnera, opakované pracovní neschopnosti, ztrátu zaměstnání a problémy s financováním rodiny.
Někteří dříve drogově závislí ale svou minulost zvládnou bravurně, jejich zdravotní stav je velmi dobrý, odolávají dalšímu pokušení a jsou dobrými partnery, schopnými žít ve fungující rodině, vychovávat děti, pracovat. Dětem potom mohou předat řadu zkušeností a rad, jak drogám nepodlehnout.
(syna)
Zdroj: Přednášky 1. LF: Psychiatrie: Raboch, J.
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.