Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Situací, kdy se provádí vyšetření na virovou hepatitidu typu C, je celá řada. Provést ale vyšetření na přítomnost viru způsobujícího tuto poměrně zákeřnou nemoc lze i preventivně. Kdy a jak je to možné?
Virová hepatitida C je infekční onemocnění, které se může přenášet například použitím nesterilní jehly při aplikaci drog, tetování, piercingem, pohlavním stykem nebo z matky na plod. Poměrně velké riziko představuje i půjčování žiletek, zubních kartáčků, manikérních nůžek a dalších nástrojů, které se mohou dostat do styku s krví. Většinou se vyvine jako chronický zánět, který nezřídka vyžaduje dlouhodobou léčbu.
Mezi nejčastější důvody, proč se nechat na přítomnost viru hepatitidy C vyšetřit, je zejména rizikové chování, které zahrnuje jak nechráněný pohlavní styk s potenciálně nakaženou osobou, tetování, aplikace piercingu či nitrožilní aplikace drog půjčenou jehlou.
Vzhledem k tomu, že inkubační doba hepatitidy C je 15 až 160 dní, je zbytečné nechat se testovat ihned druhý den po předpokládaném nakažení. Tělo si totiž nejprve musí proti viru vytvořit protilátky, kterými se v laboratoři přítomnost viru dokáže. To může trvat několik týdnů i měsíců. Obvykle se proto doporučuje časový odstup tři až šest měsíců.
Testovat na přítomnost viru se lze nechat na mnoha místech. Existuje totiž spousta organizací, které provádějí testy pouze z kapky krve. Tyto testy jsou ale velmi nepřesné, a proto pouze orientační. Pro přesné vyšetření je třeba navštívit lékaře. Vyšetření u lékaře může být jak zdarma, tak i za poplatek. Ten se pohybuje v kolem 300–400 Kč.
Mezi nejčastěji používané typy testů patří vyšetření anti-HCV, které určuje přítomnost protilátek proti viru. Dalším vyšetřením je pak HCV RIBA test, který je vhodný k potvrzení přítomnosti protilátek proti viru. Většinou potvrdí, zda pozitivita vyšetření anti-HCV byla opravdu způsobena nákazou (pozitivní RIBA), nebo se jedná o falešnou pozitivitu (negativní RIBA). Test HCV–RNA naopak identifikuje přítomnost viru v krvi a prokáže tak aktivní infekci HCV.
(kam)
Zdroj:
www.hepatitis.cz
www.labtestsonline.cz
hepc.cz
michem.cz
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.